7.4 C
Budapest
2024. április. 18. csütörtök
HomeFőhírekGazdaságAz ösztöneink vezérelnek a jótékonykodásban is

Az ösztöneink vezérelnek a jótékonykodásban is

forrás: hirado.hu/CsP

A múlt héten hozták nyilvánosságra a Nemzeti Adó- és Vámhivatal adatai alapján a személyi jövedelemadó egyszázalékos felajánlásainak listáját. A leginkább támogatottak idén sem okoztak meglepetést, többnyire a beteg gyermekeket, elesetteket és az állatokat támogatták a magyarok. Utánajártunk, mi alapján választottak az emberek.

Ahogy minden évben, idén is május 20-ig határozhattak az adófizetők a személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékos felajánlásáról. Ez egy fontos rendelkezési lehetőség az adónkról, hisz közvetlenül, nem pedig képviselőnkön keresztül szólhatunk bele költségvetésbe és az adóforintok elköltésébe – magyarázta a hirado.hu-nak Gerencsér Balázs, a Nonprofit Információs és Oktató Központ (NIOK) Alapítvány igazgatója. A felajánlás lehetősége fejleszti az adományozás kultúráját is mind a szervezetek , mind a nyilatkozók részéről.  A támogatások ráadásul nélkülözhetetlen forrást jelentenek a civil szektor egy-egy részének, és visszajelzésként is funkcionálnak a szervezetek munkájának elfogadottságáról – fejtette ki.

Továbblépést azonban az jelentene, ha az adófizetők saját pénzükből adott adományaik után adókedvezményben részesülhetnének, hasonlóan a legtöbb európai ország polgáraihoz – tette hozzá.

A 2014-es egy százalékokból a legtöbbet a Heim Pál gyermekkorház kapta, majd a Bátor Tábor, a Szent Márton gyermekmentő-szolgálat, az Együtt a Leukémiás Gyermekekért Alapítvány és az Együtt a Daganatos Gyermekekért Alapítvány következett.

Ennek oka, hogy az emberekben él az ősi ösztön, a társas közösségből fakadó összetartozás fontossága, az elesettek, gyengébbek segítése. Ezek ott vannak bennünk akkor is, amikor a felajánlásokról döntünk, ezért támogatjuk a leginkább a betegeket, hátrányos helyzetűeket – mutatott rá Majsai László pszichopedagógus. A belső késztetés mellett a társadalom irányából is van egyfajta elvárás, hogy annak kell segíteni, aki a leginkább rászorul. A gyerekek ráadásul nem tudnak segíteni magukon, ezért sok szülő nekik utalja az egy százalékát, mert úgy gondolja, az ő csemetéje is bármikor kerülhet hátrányos helyzetbe, akkor pedig majd mások segítenek rajta – tette hozzá. Manapság egyre több az egyedülálló is, akik kisállatokat választanak társuknak a magány ellen. Ez is erősíti az állatmenhelyek iránti támogatási kedvet – jegyezte meg.

A magánszemélyek kicsivel több mint fele élt a felajánlás jogával, majdnem 13,5 milliárd forint összegben. Ebből a civil szervezetek közel 8 milliárdot, a 31 egyház pedig több mint 4 milliárd forintot kapott. Tavalyhoz képest némileg nőtt a felajánlott rendelkezők száma, és így a felajánlott összeg is.

Majsai László szerint annak, ha valaki nem dönt az egy százalékáról, biztosan nem részvétlenség az oka, inkább egyrészt lustaság, mert nem akar még egy papír kitölteni, szeretne minél előbb túllenni az adóbevalláson. Másrészt nem akar foglalkozni vele, vagy nem elég tájékozott, ezért inkább az államra hagyja a döntés jogát – fűzte hozzá a pszichopedagógus.

Az elmúlt években számos visszaélés is történt alapítványok részéről, rosszul gazdálkodtak a rájuk bízott pénzekkel, ami megrengette az adományozókban a bizalmat. Jól mutatja ezt a Gyermekrák Alapítvány körüli korábbi botrány, aminek következtében idén már csak a hetedik legtöbb támogatást kapta, holott a korábbi években többször is az élen végzett. Idén már csak az akkori összegek felét adták az alapítványnak.

Idén történt néhány változás is az egyszázalékos felajánlások terén. Egy jogszabályi változtatás nyomán csökkent a támogatható nonprofit szervezetek köre, a tavalyi 31 ezerről 25 ezerre. Újdonság volt az is, hogy nevünk és elérhetőségünk megadásával is dönthettünk a kedvezményezettek megjelölésekor. Aki így tett, annak a civil szervezetek közvetlenül is el tudják majd juttatni beszámolóikat. Az adatok későbbi felhasználása azonban tilos.

 

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work