17.9 C
Budapest
2024. május. 1. szerda
HomeFőhírekKülföldAz EU katonai művelet indíthat az embercsempészek ellen

Az EU katonai művelet indíthat az embercsempészek ellen

2015 04 23 075247

Az embercsempészek ellen indítandó katonai műveletről hoznak majd határozatot az Európai Unió vezetői a földközi-tengeri illegális migrációról tartandó csütörtöki rendkívüli csúcstalálkozójukon – ezt tartalmazza az AFP francia hírügynökség által szerdán látott nyilatkozattervezet.

„Módszeres erőfeszítésekre van szükség a hajók azonosítására, elfogására és elpusztítására, még mielőtt azokat az embercsempészek használhatnák” – olvasható a dokumentumban.

Federica Mogherinit, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét arra kérik majd fel, hogy „haladéktalanul kezdje meg az előkészületeket egy lehetséges biztonsági és védelmi műveletre, a nemzetközi joggal összhangban” – olvasható a nyilatkozattervezetben.

Egy, a dokumentumot jól ismerő forrás szerint a javaslatra vonatkozó első konzultációk azt jelzik, hogy „erős politikai akarat van” egy ilyen művelet elindítására.

„Nem vehetnek bennünket komolyan, ha nem vesszük figyelembe Matteo Renzi követelését” – jelentette ki egy magas rangú európai illetékes. Az olasz miniszterelnök azt követelte, hogy az EU vizsgálja meg egy „célzott beavatkozás” elindításának lehetőségét a líbiai embercsempészek ellen. Az észak-afrikai országban szállnak hajóra olaszországi és máltai úti céllal az illegális bevándorlók.
Ez lehet az első ilyen jellegű akció
Ha a javaslatot elfogadják, ez lesz az első európai katonai akció az illegális bevándorlás ellen.

„A megvalósításhoz idő kell” – figyelmeztettek a dokumentumot ismerő diplomaták. „Elő kell készíteni a műveleti terveket, azután pedig mozgósítani a katonai eszközöket” – tették hozzá.

Az EU 2008-ban indította el a szomáliai kalózok elleni Atalanta tengeri hadműveletét, de a kalózhajók elleni első támadások csak 2011-2012-ben kezdődtek el – emlékeztetett Arnaud Danjean francia EP-képviselő.

„A líbiai hajók elpusztításához törvényes felhatalmazás kell” – hangsúlyozta Danjean.
Németország kész többet tenni a menekültválság megoldásáért
Sajtóértesülés szerint Berlin hadihajókat is kész bevetni. Thomas de Maiziere belügyminiszter kiemelte, hogy a kormány üdvözli a Földközi-tengeren Európába érkező menekültek életének megmentésére tervezett uniós intézkedéseket.

Az eddigi humanitárius célú katonai kutató- és mentési műveleteket ki kell terjeszteni, „akár nagyobb német szerepvállalással”, és akár a missziók „megháromszorozásával”, mert a berlini vezetés felfogása szerint „a migráció nem lehet élet-halál kérdése” – mondta a miniszter.

A Spiegel Online hírportál szerint a Triton nevű uniós küldetésben jelenleg néhány rendőrrel és egy helikopterrel részt vevő Németország egy újabb helikopterrel és egy újabb rendőri egységgel járulhat hozzá a misszió megerősítéséhez. A védelmi minisztériumban pedig vizsgálják, hogy a haditengerészet miként vehet részt egy szélesebb uniós műveletben. Úgy látják, hogy gyorsan be lehetne vetni a Földközi-tenger keleti részén hajózó Erfurt korvettet, és át lehet irányítani a válságövezetbe két fregattot, amelyek jelenleg az afrikai Szomália térségében járőröznek.

Aydan Özoguz bevándorlási, menekültügyi és társadalmi integrációért felelős államminiszter szerint az észak-afrikai országokban bevándorlási információs központokat kell kialakítani. Ennek révén a helyiek pontosabb képet kaphatnak az uniós lehetőségekről – mondta az SPD-s államminiszter.

A Bundestagban tartott vitán Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter azt emelte ki, hogy az életmentő műveletek mellett az észak-afrikai államok stabilizálására kell törekedni. Az EU-ban pedig méltányosabban, igazságosabban kell megosztani a menedékkérők ellátásának feladatát a tagországok között – hangsúlyozta az EU-ban messze a legtöbb menedékkérőt – tavaly mintegy 200 ezer embert – befogadó Németország külügyminisztere.

Az ellenzék élesen bírálta a kormányt és az EU-t. Az utóbbi évek nem a megoldás kereséséről, hanem a menedékkérők „elhárításáról” szóltak – emelte ki a legnagyobb ellenzéki párt, a Baloldal vezérszónoka, Petra Pau. A Zöldek társ-frakcióvezetője, Katrin Göring-Eckardt szerint „nem a Földközi-tenger kegyetlen, hanem az eddig követett bezárkózási politika”.

Forrás: metropol; Kép: Google, illusztráció;

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work