6.2 C
Budapest
2024. március. 29. péntek
HomeFőhírekKülföldAZ ENSZ kiadta a vörös jelzést a klímakatasztrófa miatt: sürgősen cselekedni kell,...

AZ ENSZ kiadta a vörös jelzést a klímakatasztrófa miatt: sürgősen cselekedni kell, minden eddiginél súlyosabb a helyzet

Az új jelentés a korábbiaknál is sokkal durvább klímaügyi megállapításokkal és előrejelzésekkel jött meg, a klímaváltozás már elkerülhetetlen és visszafordíthatatlan.

Az emberiség a tevékenységével minden korábbinál erőteljesebben idézi elő a klímaváltozást, amely immár visszafordíthatatlanná vált, a globális felmelegedés már a Föld minden lakott részén szélsőséges időjárási körülményeket idéz elő – állapítja meg az ENSZ a hétfőn kiadott, hét év óta első átfogó klímajelentésében.

Jó lenne, ha ez a jelentés megkondítaná a vészharangot a „bolygót tönkre tevő” fosszilis energiahordozók felhasználásával kapcsolatban. Ez már „vörös riasztás az emberiség számára, a vészjelző fülsüketítően visít

– jelentette ki a jelentésre reagálva António Guterres ENSZ-főtitkár.

A fosszilis energiahordozók elégetéséből származó, üvegházhatást okozó gázok – amelyek hatását csak fokozza az őserdők kiirtása – megfojtják a Földet – tette hozzá.

Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) által publikált beszámoló az éghajlatváltozásról összegyűlt legfrissebb tudományos eredményeket összegzi, és minden eddiginél világosabban mutatja be, hogy mi vár az emberiségre, amennyiben nem hagy fel a klíma- és természetromboló tevékenységekkel.

A fosszilis energiahordozók elégetéséből származó, üvegházhatást okozó gázok megfojtják a Földet / Fotó: Pexels A fosszilis energiahordozók elégetéséből származó, üvegházhatást okozó gázok megfojtják a Földet / Fotó: Pexels

A Portfolio cikkében idézi a Greenpeace közleményét, amelyben összegezték a jelentés legfontosabb megállapításait:

  • Egyértelmű, hogy a légkör, az óceán és a szárazföld is az emberi tevékenység hatására melegszik.
  • Az éghajlatváltozás üteme példátlan az emberiség történelmében, a felmelegedés 1,09°C körül volt 2011-2020 között az ipari forradalom előtti időszakhoz képest.
  • Az előző Értékelő Jelentés (2014) óta erősen melegedett a Föld felszíne, az utolsó 5 év (2016-2020) volt a legmelegebb legalább 1850 óta.
  • Felgyorsult a tengerszint emelkedésének és a jégtakarók olvadásának üteme.
  • Egyre több és súlyosabb extrém időjárási esemény történik, és egyre erősebb bizonyítékok támasztják alá, hogy ez az emberi tevékenység számlájára róható fel.
  • Az Északi-sarkvidék 2050 előtt valószínűleg legalább egy alkalommal jégmentessé válik, még a 1,5 fokos cél eléréséhez szükséges út követése esetén is.
  • A jégtakarók összeomlása és az óceánok áramlásainak változása nem zárható ki, beleértve a Golf-áramlat leállását.
  • A felmelegedés addig folytatódik majd, amíg a szén-dioxid-kibocsátások elérik a nettó zéró szintet.
  • A 1,5 fokos cél még mindig elérhető, de ehhez gyors kibocsátáscsökkentés szükséges. Ha nem csökkentjük minél előbb a kibocsátásokat, akkor a jelenlegi szint mellett 2030-ig elfogyaszthatjuk azt a maximális szén-dioxid-mennyiséget, aminek kibocsátásával még tartható a 1,5 fokos cél.
  • A metánkibocsátásokat is gyorsan és jelentősen csökkenteni kell.

 

A Greenpeace szerint a tudomány álláspontja egyértelmű: a helyzet minden eddiginél súlyosabb. A kormányoknak minél gyorsabban cselekedniük kell, és a novemberi klímakonferenciáig (COP26) olyan terveket és célszámokat kell elfogadniuk, amelyek összhangban vannak a 2015-ös párizsi klímaegyezményben rögzített céllal, mely szerint a felmelegedés mértékét 1,5 Celsius-fok alatt kell tartani ahhoz, hogy elkerüljük a klímakatasztrófát.

A Greenpeace Magyarország azt várja a döntéshozóktól, hogy hazánk is tegyen végre érdemi lépéseket a klímaváltozás mérsékléséért, és ezért arra szólította fel a jövő évi választásokon induló miniszterelnök-jelölteket, hogy legkésőbb augusztus 31-ig mutassák be zöld programjukat.

Forrás: (MTI) / Blikk / Hirmagazin.eu

Illusztráció: Pexels

Most népszerű

Hasonló hírek