10.9 C
Budapest
2024. április. 27. szombat
HomeFőhírekBelföldi hírekAz élet felé húz a mérleg a rákos gyerekek kezelésében

Az élet felé húz a mérleg a rákos gyerekek kezelésében

2015 04 06 214837

Forrás: 180 perc/Kossuth Rádió | 2015. 04. 06. 15:24:23

Gyermekkori daganatos és leukémiás betegségből gyógyultak első országos találkozóját tartják Budapesten két hét múlva. A rendezvény célja, hogy a gyógyultak üzenjenek a most gyógyulóknak: van remény.

Először szervezik meg a gyermekkori daganatos és leukémiás betegségből gyógyult gyerekek országos találkozóját. Az április 19-én, vasárnap a budapesti Trafó Kortárs Művészetek Házában gyógyultak és segítőik találkoznak, osztják meg tapasztalataikat, gondolataikat. A fő cél, hogy a gyógyultak bátoríthassák a még betegségben szenvedő gyerekeket és szüleiket.

Az idén huszonöt éves Őrzők Alapítvány eseményének mottója: „Van remény!” Megfelelő kezeléssel ugyanis a daganatos gyerekek 70 százaléka ismét egészségessé válik. A fiatal szervezet sokkal erősebb, gyorsabban gyógyul, ezért a rákbetegek gyerekek többségénél teljes felépülés várható, és a későbbiekben teljes értékű életet élhetnek – hangsúlyozta a 180 percben Kalla Tímea szervező. Az alapítvány munkatársa hozzátette, azt szeretnék, ha ez a tény a köztudatba is eljutna.

A rendezvényen a betegségen túljutottak üzenhetnek a most gyógyulóknak: „Mi már megcsináltuk, ti is képesek vagytok rá.” A találkozón lesz egy üzenőfelhő, amelyen a résztvevők csillagokra írhatják le gondolataikat, hogy bátorítsák a rákkal most küzdő gyerekeket. Az üzeneteket a rendezvényt követően viszik be a kórházba, hogy a most gyógyulók elolvashassák őket.

Februárban ferencvárosi labdarúgókat avattak a Tűzoltó utcai Gyermekklinika hivatalos alapítványának Őrzőivé. A képen Cserháti Erika, az Őrzők Alapítványának önkéntese, Thomas Doll vezetőedző, Gyömbér Gábor, az FTC kapitánya és Gera Zoltán, a csapat tagja látható két gyermek társaságában.

Azokra is emlékezni akarnak, akik elveszették a rák elleni küzdelmet. A Trafóban kialakított intim, csendes helyen, az úgynevezett emlékek kertjében mindenki leülheti kicsit, hogy felelevenítse azokat a barátait, társait, akik nem tudták legyőzni a kórt.

Kalla Tímea arról is beszélt, a találkozó meseszerűen állt össze, meglepődött, mennyi felajánlás érkezett vállalkozásoktól, művészektől a találkozóra.
Magyarországon évente körülbelül kétszáz gyermeknél diagnosztizálnak rákot. A kezeltek öt év tünetmentesség után tekinthetők gyógyultnak.

A rendezvényen ott lesz a most huszonöt éves Szécsényi Erzsébet, Böbe is, akinél tizenhárom éves korában szintén rákot diagnosztizáltak. A rosszindulatú csontdaganat egyik első jele az volt, hogy fájt a válla. Nagyon sokat sportolt, és azt vette észre, hogy nem megy úgy a fekvőtámasz, mint korábban. Orvoshoz azonban nem is ezzel, hanem gerincferdüléssel mentek el egy hónap múlva, ám az őt vizsgáló szakember nem találta normálisnak, hogy egy tizenhárom éves gyerek nem tudja felemelni a karját.

Böbe édesapja rákban halt meg, ezért a lány tudta, mivel járhat ez a kór. Bár korábban, anyukájával együtt azt gondolták, ebbe a betegségbe bele kell halni, a diagnózis után mégsem ez lebegett a szemük előtt. Hittek abban, amit a Tűzoltó utcai II. sz. Gyermekgyógyászati Klinikán hangsúlyoztak számukra, hogy a daganatos gyerekek 70 százaléka meggyógyul.

Ekkor, élete legnehezebb időszakában anyukája tartotta benne a lelket, és a klinikán is fantasztikus csapat dolgozott a gyógyulásáért. Mint mondta, az orvosok és a nővérek is mindent megtettek a páciensekért, és talán ellentmondásosan hangzik, de összességében szeretett bent lenni. A sikeres kezelés óta Böbe teljes életet él, tanárai segítségével magántanulóként be tudta fejezni az általános iskolát, majd gimnáziumba járt, érettségi után pedig angol bölcsész szakra iratkozott be. Sokat önkénteskedik és a sport is visszatért az életébe.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem