7.8 C
Budapest
2024. április. 24. szerda
HomeÉletmódEgészség - betegségAszpartam: egészséges vagy sem?

Aszpartam: egészséges vagy sem?

Igen elterjedt édesítőszer, drága, és ráadásul érzékeny a hőre és a fényre. Idővel elveszíti édes ízét az a termék, melyben benne foglaltatik. Nem ritka, hogy más édesítővel keverik. Pályafutása során elég nagy vihart kavart.

Aszpartam egészséges vagy sem

E 951-ként is találkozhatsz vele, ugyanis némely terméken így tüntetik fel. A legtöbb cukormentes, light termékben megtalálható. Aszpartamot tartalmaznak a diabetikus élelmiszerek, és a legtöbb édesítőszer. Ez van fagylaltokban, cukormentes termékek(rágók) nagy részében, gyermekvitaminokban, Nutrasweet termékekben, cukormentes kólában és egyéb üdítőkben.

A szervezetben lebomlik aszparginsavra, fenilalaninra, és metanolra. Ez így önmagában nem annyira érdekes, viszont annyiban tudni érdemes róla, hogy bizonyos embereknek olyan anyagcsere- zavara van (fenilketonurea), mely érzékennyé teszi őket az aszpratam eme alkotórészére. Azonban azt, hogy kinek van ilyen zavara, azt honnan tudni?

Fel kell ezért tüntetni minden terméken, hogy fenilalanint tartalmaz, hogy aki nem eheti, az ne egye. De hogy ki nem eheti? Védelmezői állítják, hogy nem lehet belőle akkora mennyiséget fogyasztani napi szinten, ami káros lehet, ezért a megengedett mennyiséget hangoztatva bátran és nyugodtan édesítik ezzel termékeiket. Ez testsúly-kilogrammonként 40 mg, ami akkora mennyiség – állítólag -, hogy egy napon belül tuti, nem eszel meg belőle annyit.

Mennyiség ide, vagy oda, számos esetet lehet hallani, melyekben jól körülhatárolható módon a furcsa testi tüneteket az édesítőszernek lehet tulajdonítani. Bőrfelpuffadás, hányinger, látászavar, lábfájás, fejfájás, zsibbadás, hasmenés, hasfájás, viszketés, hajhullás, ízületi fájdalom, és sor nem teljes. A test biokémiai folyamatainak megváltozása hosszú távon immunrendszer gyengülést okoz, ami pedig közrejátszik ugye a rákos betegségek kialakulásában.

A dolgokat mindig összetettségükben, ahogy mondani szokták, holisztikusán kell vizsgálni. Lehet persze figyelmen kívül hagyni a vészharang kongatóit, mivel számos köztiszteletben álló személy szájából, tollából hallod, olvasod, hogy az édesítőszerek hasznosak, mert segítenek legyőzni és megakadályozni az elhízást, valamint nem támadják úgy a szervezetet, nem okoznak hirtelen vércukor-emelkedést, mint a valódi cukor. Erre az jutott eszembe, hogy talán nem kellene a cukornak, mint tápláléknak ilyen fontos és kiemelt helyet elfoglalni az életünkben.

Semmilyen vendéglátás nem képzelhető el manapság valamilyen nassolnivaló, édesség, és üdítőital nélkül. Annyira rosszul szocializálódtunk! Azt gondoljuk, hogy ezekkel az ilyen olyan hű de olcsón vásárolt kekszekkel, teasüteményekkel és gagyi üdítőkkel igazán figyelmes vendéglátók és persze vendégek vagyunk Snassz gyümölcsöt vinni ajándékba?

Snassz gyümölcscsel kínálni a vendéget? Persze, házi készítésű meggyszörpről hallottál már, de hogy milyen is lehet az? Saját kezűleg sütni, igazi cukorral, na azt azért mégse! Közben meg fogalmad nincs arról, mivel mérgezed magad és családod, holott nincs drágább kincse életednek, mint felnövekvő utódaid. Jobban teszed, ha leszoktatod őket a bolti rágcsikákról, a kóláról, és társaikról.

Megint ott tartok, ahol kedvenc témám ered: a háziasszonyok becsületénél. Mert az egyeden kiút az egyre sötétebbé váló dzsungelből. Ha nem is a tökéletes megoldás – mert az már régen elveszett -, de a kisebb rossz valódi alapanyagokból otthon sütni isteni süteményeket, házi lekvárt főzni (cukorral), igazi gyümölcsöt és zöldséget rágcsálni tabletták helyett, és meleg vacsorát főzni a félkész konzerv és mirelit badarságok helyett.

Jó vagy rossz az aszpartam?

Kutatók, szakemberek állítják egyes édesítőszerek (aszpartam) egészségre ártalmatlan voltát, holott hosszú a sora azoknak a testi tüneteknek, melyek az ezt tartalmazó élelmiszerek elfogyasztását követően jelentkeznek. Bizonyára neked is van olyan ismerősöd, aki érzékenyen reagál a light italokra. Nekem is van ilyen.

Olvashatsz is sok negatív esetről, hallhatsz is ilyeneket. Aztán eldöntheted, hogy inkább kevesebb, de természetes cukor, vagy maradjanak a kilók, mit neked idealizált reklám-soványság! E két eset még mindig megkímél a mesterséges édesítőszerek káros mellékhatásaitól. Alapvetően nem a cukor kontra édesítőszerek párviadala a kérdés, hanem az, hogy akarsz-e normálisabban, ha úgy tetszik, egészségesebben étkezni és élni, mint eddig.

Akarod-e, hogy a szervezeted számára igen fontos tápanyagok természetes formában jussanak el sejtjeidhez. A cukor minimális mennyiségben szükséges a szervezet számára, bár az is igaz, hogy ezt a minimális mennyiséget a csokin kívül meg is kapja. Gyümölcsből, mézből, lisztből készült termékekből. A barna cukrot illetően – a nádcukorra gondolok -, ez annyiban különbözik a fehér cukortól, hogy nem tisztított cukor, ám ugyanolyan élettani hatásokkal rendelkezik.

Forrás: delina

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work