12.7 C
Budapest
2024. április. 19. péntek

Alexandriai Szent Kelemen

2015 03 23 135636
Alexandriai Kelemen vagy Alexandriai Szent Kelemen (kb. Kr. u. 150 – kb. Kr. u. 215) görög teológus, apologétaés egyházi író.

Életéről mindössze annyit tudunk, hogy tanulmányait Alexandriában végezte. Iskolái után felvette a keresztséget, s az egyházi hierarchiában a püspökségig vitte. Ránk mindössze egyetlen, töredékesen fennmaradt teológiai munkája, a „Klemész” (Szőnyegek) maradt, amelynek jelentősége abban áll, hogy sok ókori anekdotát hagyományozott benne az utókorra.

Egy jellemző anekdotája:
„Apellész, a festő, mikor meglátta egyik tanítványának dúsan aranyozott Helené-képét, így szólt:
– Látom, fiú, hogy ha már széppé nem tudtad tenni, legalább gazdaggá tetted.”

Alexandriai Kelemen szemben állt a gnoszticizmus áramlatával és megalapozta az igazi keresztény gnózist, s ezzel kapcsolatot teremtett az antik filozófia és a keresztény hit között.

Kelemen szerint a filozófia Isten akaratából való. A görög filozófusok híján voltak a kinyilatkoztatásnak, azonban ők is az Istentől nyert természetes megvilágosodás hatása alatt álltak, amikor például a világ ősokát feltételezték.

Kelemen gondolkodásával szemben áll Tertullianus (160 körül–220 után) álláspontja. Szerinte a filozófia káros a hitre nézve: „Mi köze van Jeruzsálemnek Athénhoz!”

 

2015 03 23 150326

Alexandriai Kelemen, Clemens Titus Flavius (vsz. Athén, 140/150-?, 216 e.): egyházi író. – Ifjú korában sokat utazott, és különböző tanítóknál kereste az igazságot. Megtérése és keresztsége után Alexandriában telepedett le, lehet, hogy pappá szentelték. 200: isk-t nyitott, melyben Pantenoszhoz hasonlóan tanított, bár nem volt a tanítványa.

A Septimius Severusidejében kitört üldözéskor (211 e.) Kappadókiába menekült. 216: Alexandrosz kappadókiai pp. Egy Órigenészhez írt levelében már a haláláról tudósít. – ~ irod-ilag, fil-ilag nagyon művelt, a Szentírásban jártas elme volt. A gör. kultúrában Isten ajándékát látta, amely alkalmas előkészület a ker. misztériumok befogadására.

Vágyódott a krisztusi bölcsességre, melyet a pogányok hamis gnózisával állított szembe. Szentírás magyarázata: a Philón hatása alatt erősen allegorizáló, de teol. módszere példaszerű. ~ a misztika első mestere: tanította a tökéletesség elérésének és a hitbeli megismerésnek fokozatos kibontakozását, a szentírás magyarázata: szükségességét, a tapasztalatot és megvilágosodást egyesítő megismerést, az egyesülést, mely a lelket Istenhez teszi hasonlóvá.

Forrás: Wikipédia; Kép: Google

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work