14.3 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeFőhírekGazdaságAdóügyek, gazdaság: Figyelem! Így lehet akár 280 ezer forint szja-t visszakapni +...

Adóügyek, gazdaság: Figyelem! Így lehet akár 280 ezer forint szja-t visszakapni + Vállalkozói tévedések – figyelmeztet a NAV

A 2017. évi összevont adóalap megfizetett adójából 280 ezer forintot is visszakaphat az, akinek van 1 millió 400 ezer forint megtakarítása, ha ezt az összeget még az év vége előtt meghatározott célra használja fel.

személyi jövedelemadó törvény (szja-törvény) szerint adó-visszatérítés (kiutalás) érvényesítésére ad lehetőséget egyes öngondoskodási célú befizetések 20 százalékának megfelelő, együttvéve legfeljebb évi 280 ezer forint összegben. Adó-visszatérítésre az önkéntes pénztárakba, nyugdíj-előtakarékossági számlára, nyugdíjbiztosításra történő igazolt befizetések jogosítanak a magánszemély adóbevalláshoz, munkáltatói adómegállapításhoz adott rendelkező nyilatkozatai alapján.

Önkéntes pénztári rendelkező nyilatkozat adható

– a magánszemély saját tagi jogviszonyára tekintettel történő tagdíj, rendkívüli befizetés, valamint az egyéni számlán jóváírt, egyéb jövedelemnek minősülő összeg 20 százalékára,

– egészségpénztárban, önsegélyező pénztárban (a lekötés adóévében) az egyéni számlán fennálló számlakövetelésből elkülönített és az adóévben a lekötéstől számítva legalább 24 hónapra lekötött – az adóév utolsó napján lekötött számlakövetelésként kimutatott – összeg 10 százalékára és/vagy az egyéni számlán fennálló számlakövetelésből prevenciós szolgáltatásra, az adóévben kifizetett összeg 10 százalékára.

Az adó-visszatérítés (több önkéntes kölcsönös pénztári tagság esetén együttvéve) legfeljebb 150 ezer forint lehet.

Vállalkozói tévedések – figyelmeztet a NAV

Gyakori, hogy a cégek szabálytalanul számolják el a munkavállalóknak adott különféle juttatásokat – hívja fel a figyelmet a NAV.

Szabadidős sporttevékenység díja

A társas vállalkozások ellenőrzésekor a NAV gyakran találkozik azzal a problémával, hogy a vállalkozás a munkavállalóknak nyújtott szabadidős sporttevékenység-szolgáltatások díját tárgyévei költségként számolja el, megfeledkezve arról, hogy azok egyes meghatározott juttatásnak minősülnek.

Egy kiemelt adózó 2014-2015. évi átfogó ellenőrzése alkalmával derült fény arra, hogy a vállalkozás a számlákban feltüntetett sport-terembérlet, illetve nevezési díjtételek – mint egyes meghatározott juttatások – után elmulasztotta bevallani és megfizetni a személyi jövedelemadót, valamint az egészségügyi hozzájárulást.

Az adózó eljárása ellentétes a személyi jövedelemadóról szóló (szja) törvény 70. § (3) bekezdésével – hangsúlyozza közleményében a NAV. A vonatkozó törvényhely szerint ugyanis „egyes meghatározott juttatásnak minősül az olyan ingyenes vagy kedvezményes termék, szolgáltatás révén juttatott adóköteles bevétel, amelynek igénybevételére egyidejűleg több magánszemély jogosult, és a kifizető – jóhiszemű eljárása ellenére – nem képes megállapítani az egyes magánszemélyek által megszerzett jövedelmet”.

Belföldi kiküldetés alatti étel- és italfogyasztás

A napi gyakorlatban szintén többször előforduló eset, hogy a vállalkozás érdekében felmerülő belföldi kiküldetés szállásköltségéről befogadott számlákon tételesen szerepelnek a munkavállaló által fogyasztott ételek, italok költségei is. A téves gyakorlat szerint a vállalkozások elmulasztják bevallani és megfizetni az ezzel kapcsolatos személyi jövedelemadót és az egészségügyi hozzájárulást, miközben ezek a tételek is az egyes meghatározott juttatások kategóriájába tartoznak.

Az adókötelezettség megállapításakor szem előtt kell tartani az szja törvény 7. § q) pontjában foglaltakat, miszerint a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni a hivatali, üzleti utazáshoz kapcsolódó utazási jegy ellenértékét – ideértve a szokásosan a jegy árában felszámított étkezés ellenértékét is –, továbbá a hivatali, üzleti utazáshoz kapcsolódó szállás ellenértékét – ideértve a szokásosan a szálláshely árában felszámított reggeli étkezés ellenértékét is.

Abban az esetben tehát, ha a szolgáltató a reggeli ellenértékét nem számlázza ki külön az adózónak, mert annak értéke a szállás értékében benne foglaltatik, akkor ez a kifizetés nem minősül jövedelemnek, és azt így nem terheli személyi jövedelemadó és egészségügyi hozzájárulás.

Ezzel szemben azonban, ha a vállalkozás által befogadott szállásköltség-számlákban a szállásdíjtól elkülönülten, tételesen szerepel a reggeli díja, akkor az már nem felel meg az szja törvény 7. § q) pontjában feltüntetett adóalapba nem tartozó tételnek. Az ily módon igénybevett étel-, italfogyasztás az szja törvény 70. §-a értelmében már egyes meghatározott juttatások kategóriájába tartozik, és személyi jövedelemadó, valamint egészségügyi hozzájárulás terheli.

Forrás: adozona, NAV

Képek: faktor, kecskenewsas

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work