10.5 C
Budapest
2024. április. 27. szombat
HomeSzabadidőÁllatvilágA szőrhullás súlyos betegséget is jelezhet: 5 apró tünet, amit vegyél komolyan...

A szőrhullás súlyos betegséget is jelezhet: 5 apró tünet, amit vegyél komolyan gazdiként

Minden gazditól elvárás, hogy felelősséggel gondoskodjon kedvencéről és annak környezetéről.

Magyarországon a felelős állattartási kultúra még jócskán elmarad a fejlettebb, nyugati országoktól: gondolj csak az utcán heverő, sok elhagyott kutyapiszokra, a megunt, majd menhelyre visszavitt négylábúakra, a kóborló állatokra vagy a megfelelő állatvédelem, az elektronikus chipelés, ivartalanítás és vakcinázás elhanyagolására.

Ugyanakkor a tendenciák azt mutatják, hogy évről évre egyre nagyobb kedvvel válnak a magyar emberek gazdikká. De annak alapja, hogy jó kutya-, cica- vagy akár nyuszitulajdonos legyél, csakis a felelősségteljes gondolkodásmód lehet. Egész évben számos veszély leselkedhet háziállatainkra, külső és belső paraziták támadhatják meg őket, így a folyamatos védelem kiemelten fontos.

ajanlo-haziallat

Külső paraziták a házi kedvencekben

Kedvenceinkre a vírusos és bakteriális megbetegedéseken túl a külső és belső élősködők is komoly veszélyt jelentenek, melyek egyébként egy kis odafigyeléssel könnyen megelőzhetők lennének. A külső élősködők, mint például a bolhák, kullancsok, atkák, tetvek, legyek és szúnyogok, jelenlétükkel nemcsak nyugtalanítják az állatokat, de számos veszélyes, fertőző betegséget is terjeszthetnek.

bolhák olyan kicsi, függőlegesen lapos élősködők, melyek emlősök vérével táplálkoznak. A kis vérszívók különféle betegségeket terjesztenek, illetve köztigazdái a galandférgeknek,a galandféregpetét hordozzák magukban. Ha a kutyus például véletlenül szétrágja a bolhát, az bekerül a bélrendszerébe, majd ott a megfelelő táptalajnak köszönhetően kifejlődik a galandféreg, ami az állatban élősködik tovább. Általános tünetei a szőrhullás, az állandó vakaródzás, aminek hatására a férgesedésen túl bakteriális bőrgyulladás is kialakulhat.

A bolha nemcsak a kutyán vagy macskán, de emberen is élősködhet, azaz szívhatja a vérét. A macska bolhája a legelterjedtebb, mégis, a cicatulajdonosok csaknem fele soha vagy két évnél ritkábban viszi háziállatát orvoshoz. Az MSD Animal Health állatgyógyászati vállalat megbízásából készített 2017-es tanulmány – amit a magyarországi macskatartók körében végeztek – rávilágít arra, hogy a kullancsok és bolhák ellen a cicák több mint felét egyáltalán nem, vagy csak fertőzés esetén védik, és ez számos, emberre is veszélyes betegség terjedését segítheti elő.

Külső és belső paraziták, felelős állattartás

Milyen veszélyek leselkednek kedvenceinkre?

Fressnapf feltárja, mik azok a külső és belső paraziták, amelyek megelőzhetők felelős állattartással.

PROMÓCIÓ

Ha bolhás lett a kiscica vagy például a házinyúl, a vakaródzáson kívül hasmenés is jelentkezhet nála. A bolhairtás során nemcsak a kutyákról és macskákról, nyuszikról kell kiirtani őket, hanem muszáj a környezetet is kezelni – a nyuszik esetében a ketrecet is. Az állatpatikákban különféle megelőző és gyógykezelő bolhairtó készítmények találhatók, melyek közül a spray, a spot-on készítmények és a nyakörvek a leghatékonyabbak.

A kutyusoknál elsősorban a fertőzött kullancs terjeszti a babéziózist, a Lyme-kórt, az ehrlichiosis-t és az anaplazmózis-t, melyek tüneteiről és kezeléséről ebben a cikkben írtunk bővebben. A haemobartonellosis fő terjesztője szintén a kullancs, ami a cicákra különösen veszélyes, hiszen fertőző vérszegénységet okozhat. Kórokozója a vörösvértestek felületéhez kapcsolódik, ezért az immunrendszer, miután felismerte, elpusztítja a kórokozót és vele együtt a vörösvértestet is. Mivel a kórokozók nagyszámú vörösvértestet fertőznek meg, a folyamat vérszegénységhez vezet. A beteg macskák lázasak, gyengék lesznek, de szerencsére a betegség célzott antibiotikum-kezeléssel gyógyítható. A kullancs a kerti nyúlnál is gyakori probléma. Alapvetően nem veszélyes, ha megkapta az oltásait, viszont még ebben az esetben sem árt az elővigyázatosság.

allatok-ok

 

szőrtetvekszőrtüszőatkák is gyakori külső élősködői az állatoknak, leginkább a fejen, fülön, háton és nyakon szeretnek tartózkodni. Ilyenkor a szőrzet csapzottá, fénytelenné válik, szőrhiányos foltok alakulhatnak ki, az állat erőteljesen vakaródzik, súlyosabb fertőzés esetén akár ki is hullhat a bundája. Azon kívül, hogy nyugtalanítják az állatkákat, szintén köztigazdái a galandférgeknek. Szerencsére azonban az állatorvos által megadott gyógyszeres kezeléssel hatékonyan kiirthatók.

Belső paraziták a házi kedvencekben

Az állat beleibe és gyomrába jutó férgek, a galandféreg, orsóféreg, kampósférgek a tápanyagok elvonásával kiéheztetik a gazdaszervezetet, ami így kevésbé lesz ellenálló a betegségekkel szemben. Ezek a paraziták simogatás után, a kézmosás elmulasztásakor bekerülhetnek az ember szervezetébe is, aminek következtében vakság, bőrgyulladás, májgyulladás is kialakulhat. Az állatok ürülékében általában mindig lehet találni féregpetéket, amiket így a környezetébe juttathat az állat.

Az élősködők jelenlétére utalhat a kis kedvenceinknél a bágyadtság, az étvágytalanság vagy épp normális étvágy mellett a lesoványodás, a hasmenés, a gyomor- és bélgyulladásos zavar. A paraziták különösen veszélyesek a kölyökkutyákra nézve, míg a felnőtt állatok sokkal ellenállóbbak ezekkel szemben, de immunrendszerük gyengül, így könnyebben elkapnak más fertőzéseket, ezért a fonálféreg vagy orsóféreg például a kicsiknél akár halálos kimenetelű tüdőgyulladást is okozhat. A galandférgek az állat végbelében telepednek le, és általában nincsenek tünetei, de, ha azt veszed észre, hogy a kutya a fenekét a földhöz dörzsöli, „szánkázik”, az azt jelenti, hogy így próbál csúszkálással megszabadulni a viszketéstől.

Ahhoz, hogy a megfelelő kezelés akár megelőzési vagy gyógyítási célból megtörténjen, tanácsos lenne legalább évente egyszer a kis kedvencet állatorvoshoz vinni kontrollra. A bélférgek elleni kezelése egyébként is évenként egyszer kötelező, de, ha biztosra szeretnénk menni a megelőzésben, akkor érdemes háromhavonta kezelni a kedvencünket.

femina

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem