10.5 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeFőhírekBelföldi hírekA rhesusmajmok éppúgy hajlamosak „arcokat” látni az élettelen tárgyakon, mint mi

A rhesusmajmok éppúgy hajlamosak „arcokat” látni az élettelen tárgyakon, mint mi

Nap mint nap megpillanthatunk olyan tárgyakat, amelyek első ránézésre (például) emberi arcra emlékeztetnek minket. Mint kiderült, a rhesusmajmok esetében sincsen ez másként, hiszen ezek az állatok hozzánk hasonlóan felismerik az élettelen tárgyakon az „arcvonásokat”.

A majmoknak tárgyakról készült képpárokat, illetve egy fajtársukat mutató harmadik képet mutattak meg (Forás: atlasobscura.com)

Az amerikai National Institute of Mental Health (Nemzeti Mentális Egészségügyi Intézet, NIMH) egy kutatócsoportja megfigyelte, hogy az emberekhez hasonlóan a rhesusmajmok is felismerik a különböző tárgyakon az arcvonásokhoz hasonló jellegzetességeket. A Current Biology nevű lapban publikált tanulmány elkészítéséhez a kutatók olyan kísérleteket végeztek a majmokkal, amelyek során az állatoknak fotókat mutattak, és megfigyelték, hogy hogyan reagálnak azokra a majmok.

Az emberek esetében viszonylag gyakori jelenség az úgynevezett pareidolia, amelynek során a különböző bizonytalan ingereket konkrétnak érezzük, így példáularcot vélünk felfedezni egy kettévágott zöldségen, vagy lényegében bármilyen más tárgyon.

Felmerülhet a kérdés, hogy megfigyelhető-e hasonló „jelenség” az állatok esetében is – és éppen erre a kérdésre igyekeztek választ találni a NIMH kutatói is.

Azért a rhesusmajmokat választották, mert ezek az állatok viszonylag jobban hasonlítanak az emberekre, mint a legtöbb másik állat, ráadásul rendkívül „társasági” lények. Utóbbi azért fontos, mert korábbi kutatások eredményei arra engednek következtetni, hogy ez a tényező erősen összefügg a pareidolia jelenségével.

A kutatócsoport összesen öt majommal dolgozott, amelyeknek képpárokat mutattak meg egy monitoron, és eközben mérték, hogy az állatok mennyi ideig nézik azokat. Ehhez fontos megjegyezni, hogy korábban megfigyelték, hogy a rhesusmajmok, akárcsak az emberek, hosszabb ideig nézik az arcokat, mint más képi elemeket.

A majmoknak olyan, különböző tárgyakat ábrázoló képeket mutattak, amelyekről emberek korábban már megállapították, hogy azok „arcvonásszerű jellegzetességeket” mutatnak. Ezen kívül más, hasonló tárgyak képeit is megmutatták a majmoknak, amelyeken semmiféle arcvonásra emlékeztető motívum nem volt. Összehasonlításképpen pedig rhesusmajmok „arcáról” készült fotókat is láthattak a vizsgált majmok.

A kutatók megfigyelték, hogy a majmok egyértelműen az arcra emlékeztető tárgyakat figyelték hosszabb ideig – sőt, érdekes módon még annál is több időt töltöttek az ilyen fotók tanulmányozásával, mint amennyi ideig a fajtársuk képét nézték.

Mindennek tetejébe az arcra emlékeztető képeken is különösen a szemekre és szájra emlékeztető részeket kezdték figyelni. Ezt a kutatók már úgy figyelhették meg, hogy egy arckövető szoftverrel ellátott kamerát alkalmaztak a majmok figyelmének megállapítására.

A rhesusmajmok igen szociális élőlények, így fontos szerepe lehet esetükben az arcvonások felismerésének (Forrás: huffingtonpost.com)

A kutatásuk eredménye szerint tehát a rhesusmajmok képesek felismerni az „arcokat” a tárgyakon, ami nem is különösebben meglepő, hiszen az állatok természetes élőhelyén ennek nagy szerepe lehet abban, hogy fajtársaikkal szociális kapcsolatot tartsanak fenn.

Forrás: hirado.hu

Kép: magazin.atlas

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work