15.9 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeÉletmódÉletmód hírekA polgárőrség fontos szereplője a parlagfű elleni védekezésnek

A polgárőrség fontos szereplője a parlagfű elleni védekezésnek

Fontosnak tartja a polgárőrség szerepét a parlagfű elleni védekezésben, a földtulajdonosok szemléletformálásában a Földművelésügyi Minisztérium (FM) parlamenti államtitkára.

A Polgárőrök a parlagfűmentes településekért című szombati, esztergomi konferencián Nagy István azt mondta, a parlagfű gyakorlatilag az ország majdnem minden művelt területén jelen van, a nyári virágzásakor pollenje több százezer ember allergiás megbetegedéséért felelős. Nem az állam, hanem a földhasználók és -tulajdonosok feladata a védekezés – mutatott rá. Kiemelte, hogy a civil szervezeteknek – különösen a polgárőrségnek – helyismeretük révén különösen fontos szerepük van a fertőzött területek felderítésében, a prevencióban, a földtulajdonosok szemléletformálásában. Közölte, az Országos Polgárőr Szövetség 2017-ben 12 millió forint támogatást kapott arra, hogy nyílt napokat, fórumokat, országos szakmai konferenciát szervezzen a parlagfűmentesítésről.

Forrás: AFP

Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke elmondta, hogy a közbiztonság mellett a környezetvédelemre, a parlagfű elleni küzdelemre is figyelnek. Közölte, a „zöld polgárőrség” 1991-től 2010-ig összesen 1,7 milliárd forint támogatást kapott, azóta viszont évente mintegy egymilliárd forintot. Megjegyezte, emellett kaptak még 570 gépjárművet, a rendőrség pedig kerékpárokat és segédmotorokat bocsátott rendelkezésükre.

A támogatásokat meg is hálálják – mondta -, hiszen évente mintegy kilencmillió szolgálati órát teljesítenek a polgárőrök.

Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára szerint a polgárőrség bizonyított, hiszen soha nem lett politikai bábja senkinek, a közért, a közösségekért végzi önkéntes tevékenységét. A bűnmegelőzés területén végzett munkájukat minősíti, hogy amikor a déli határra több ezer rendőrt vezényeltek, akkor az az ország közbiztonságán egyáltalán nem érződött – mondta.

Rácz András, a Földművelésügyi Minisztérium környezetügyi helyettes államtitkára arról beszélt, hogy a minisztérium és a polgárőrség között több területen van együttműködés, legutóbb októberben arról állapodtak meg, hogy a polgárőrök segítik a tíz nemzeti parkban dolgozó 272 természetvédelmi őr munkáját.

A parlagfüvet a legagresszívabb gyomnövények között tartják számon. Magja a talajban akár 40 évig is csíraképes maradhat. Egy növény akár 50-60 ezer magot is hozhat, pollenjeit augusztus közepén szórja el. Magyarországon a lakosság több mint 20 százalékát érinti a parlagfűallergia. A polgárőrség tájékoztatója szerint ez az egyetlen gyomnövény, amely irtásának elmulasztását – 15 ezertől 5 millió forintig terjedő – pénzbüntetéssel szankcionálják.

Milliárdokat költenek az allergiások a tüneteik enyhítésére

Legalább kétmillió ember parlagfű-allergiás Magyarországon, de egyelőre eredménytelen a harc a parlagfű ellen – mondta a Világgazdaságnak Kelen Andrásné, a ParlagfűPollen No Egyesület (PPNE) elnöke.

A NÉBIH EDDIG 28 MILLIÓ BÍRSÁGOT SZABOTT KI AZ ELHANYAGOLT TELKEK MIATT

Csaknem negyvenmilliárd forintot költenek az allergiások évente a tüneteik enyhítésére. Legalább kétmillió ember parlagfű-allergiás Magyarországon, de egyelőre eredménytelen a harc a parlagfű ellen – mondta a Világgazdaságnak Kelen Andrásné, a ParlagfűPollen No Egyesület (PPNE) elnöke, aki szerint, ha minden olyan földtulajdonost megbüntetnének, akinek parlagfűvel szennyezett a földterülete, akár 10 milliárd forintra is rúghatna a bírságok összege. Becslések szerint mintegy ötmillió hektár területen van parlagfű, ebből 700 ezer hektár erősen fertőzöttnek számít.

Forrás: MTI, Fotó: Rosta Tibor

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) lapunkkal azt közölte, hogy eddig nyolc megyében zajlott le a parlagfüves területek légi felvételezése. A beérkezett adatok szerint a legnagyobb parlagfűvel fertőzött területet Somogyegresen találták, 42 hektár nagyságú volt. 2017-ben külterületen a földhivatalok eddig 2170 esetben, összesen 3829 hektár nagyságú parlagfűvel fertőzött területet derítettek fel, 467 esetben 670 hektár nagyságú parlagfűvel szennyezett terület miatt 21,8 millió forint bírságot szabtak ki a hatóságok. Belterületi parlagfű-szennyezettségért kilenc esetben szabtak ki bírságot, 6,2 millió forint összegben.

Szeptemberben Magyarországon minden ötödik ember szenved a parlagfűtől. A parlagfű-allergia ma már népbetegség, ezért az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala (AJBH) is a parlagfű hatékonyabb visszaszorítását sürgeti a jelentésében. Bándi Gyula, a jövő nemzedékek szószólója arra hívta fel a kormányzat figyelmét, hogy a több tízmilliárd forintos költségek mellett a parlagfű okozta megbetegedések tetemesen terhelik az állami egészségügyi ellátórendszert, a betegek kiesnek a munkaerőpiacról, ez pedig csökkenti a gazdaság teljesítőképességét, ami összességében sokkal többe kerül az államnak, mint ha megfelelően működtetne egy hatékony rendszert a probléma megoldására.

A gyógyszergyártók bevétele jelentősen megugrik az allergiaszezonban. A GlaxoSmithKline (GSK) egyetlen vényköteles allergia elleni gyógyszerének szezonja áprilistól szeptemberig tart, ezekben a hónapokban csaknem 70 százalékkal nő a termék iránt a kereslet. A GSK asztma kezelésére szolgáló gyógyszerei ugyan nem kifejezetten az allergia kezelését szolgálják, ám tavasztól őszig ezekből is 30-40 százalékkal többet vásárolnak az emberek.

Sehol a földön nincs annyi parlagfű, mint Magyarországon

– mondta Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológusa a Világgazdaságnak. Már egy köbméter levegőben lévő 30 darab pollen is allergiás reakciót vált ki, hazánkban viszont az alacsony pollenkoncentrációjú területeken is legalább 400 darab pollen van a levegőben. Pécsett 800 pollent, Miskolcon és Nyíregyházán pedig ezer pollent is mérnek. A szakember azt mondta, évről évre nő a hozzá forduló parlagfű-allergiások száma. Kiemelte: az úgynevezett allergén immunterápiás eljárással akár 6-8 évig is tünetmentesek lehetnek a parlagfű-allergiások, de a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (a korábbi OEP) az eljárást 2005 óta nem támogatja. Az ilyen terápiának Szlovákiában, Csehországban 90 százalékos társadalombiztosítási támogatása van, Németországban pedig 100 százalékban támogatja az egészségbiztosító. Az allergén immunterápia ma 70-200 ezer forintba kerül. Míg ma Magyarországon 1000-1500 immunterápiás kezelést végeznek, addig a csehek és a szlovákok évente 30-40 ezret.

Forrás: MTI, vg

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem