17.5 C
Budapest
2024. március. 28. csütörtök
HomeFőhírekKülföldA Nyugat-Balkán jelenleg a kémek paradicsoma

A Nyugat-Balkán jelenleg a kémek paradicsoma

Szerbia telis-tele van külföldi ügynökökkel. A Nyugat részéről úgy Koszovó kapcsán, mint a térségben meglévő látens válsággócok – a sznadzsaki muszlimok minap bejelentett függetlenedési szándékát, a balkáni migráns útvonal meglétét, az albán és más régióbéli szervezett bűnözői csoportok működését – illetően is megélénkült a külföldi ügynökségek érdeklődése Szerbia iránt.

Mindemellett a jövő hónapban megtartandó szerbiai választások is aktivizáltak olyan külföldi elemeket, szakszolgálatokat, akiknek erős érdekeik fűződnek ahhoz, miként alakul a régió jövője, milyen lesz a decemberi szerb voksolás végkimenetele.

A nyugati befolyás tetten érhető

Belgrádi sajtóhírek szerint Belgrád Koszovóval kapcsolatos politikáját nem kis mértékben az Egyesült Államok és a brit politikum akarata vezérli, s számos ponton igyekeznek nyomást gyakorolni Aleksandar Vucic kormányára. Az említett nyugati hatalmak macedón és horvát ügynökök révén is megkísérlik a saját jól felfogott érdekeik mentén befolyásolni, mi fog történni az exjugoszláv térségben. Erről nyilatkozott a minap egy helyi újságnak Nebojsa Stefanovic szerb belügyminiszter, aki egyúttal Vucic elnök közelmúltban kinevezett a Szerb Nemzetbiztonsági Tanács titkárának is.

Ismerős módszerekkel a belpolitika is célpont

A külföldi titkosszolgálatok előszeretettel avatkoznának bele a belgrádi választási küzdelembe is. Elsősorban az ellenzéki erők egységesülését szorgalmazva és az oppozíció győzelmét támogatandó szándékkal. De igen sokszor általuk kerül napirendre a szerbiai emberi jogok helyzete, valamint vissza-visszatérő motívumként a ’média szabadsága’ miatt is hallatják a hangjukat. Szerbia a migrációs válság óta meglepően megengedő álláspontot képvisel. A belgrádi vezetők nem győzik a nyugati mainstream által ismert bevándorláspárti nézeteket hangsúlyozni, szemben a szerbiai közvéleménnyel, amely napi szinten megtapasztalva az országon ’átutazó’ tömegekkel kapcsolatos problémákat, egyre türelmetlenebbül kéri azok orvoslását és Belgrád keményebb fellépését.

Noha már „színesebb” formában dolgoznak a szolgálatok, de feketén-fehéren látszik a szándék (Forrás: Twitter)

Hemzsegnek a titkosszolgálatok

Hivatalosan meg nem erősített információk szerint Szerbiában jelenleg mintegy 40 ország 55-féle hírszerző szolgálata van jelen. A többségükkel ugyan együttműködnek a megfelelő szerb szervezetek és a hatóságok, ám akadnak olyanok is szép számmal, amelyek ’túlteljesítve’ a küldetésüket speciálisabb feladatokkal is foglalkoznak, s ezekre már Belgrád is felfigyelt, és a megfelelő eszközökkel kontroll alatt tartja, megfigyeli azokat.

A szerb nemzeti érdekek gyengítésén dolgoznak

A különféle szakszolgálatok legfőbb célja – a mindenkori információszerzésen túl – éppen az, hogy a szerb közélet konszenzusként kezelt ügyeit gyengítsék, a szerb egységes politikai akaratot áthúzzák. A legégetőbb szerbiai törekvéseket, amelyekről széles társadalmi vitát követően megegyezés született, ilyen Koszovó státusának a megítélése, vagy a boszniai Szerb Köztársaság majdani jövőjével kapcsolatos belgrádi tervek ne a belgrádi kormány szándékait tükrözzék. Különösen az Egyesült Államok és hírszerző szerveinek tevékenysége élénkült meg, akik azt várják el Belgrádtól, hogy „hűtse le” Milorad Dodik boszniai szerb vezető ambícióit, aki már nyíltan osztaná darabjaira Bosznia-Hercegovinát, és egy szuverén szerb entitás megalakítását helyezte kilátásba.

Az orosz kapcsolat…

Fokozottan érdeklődnek a külföldi szolgálatok a Szerbia és az Orosz Föderáció között mind elevenebbé váló gazdasági, energetikai és katonai-biztonságpolitikai kapcsolatok lehetséges következményeiről. A horvát titkosszolgálatnak e téren a Moszkva által a szerbeknek szállított és szállítandó MiG–29-esek kérdése került az érdeklődésük homlokterébe.

A kínai kapcsolat…

Az utóbbi néhány hónapban észrevehetően megszaporodtak azok a kísérletek, amelyek a Szerbia és Kína között egyre gyümölcsözőbb gazdasági és infrastrukturális együttműködés megfékezésében érdekeltek. Ezt szóvá tették, erről informálódtak a közelmúltban Belgrádban tárgyaló kínai szakemberek is. A céljaik megvalósítására a Szerbia szerte tevékeny ügynökségek magas beosztású tisztségviselőket igyekeznek behálózni. Teszik ezt egyforma intenzitással: úgy a politikai életben, mint a gazdasági szektorban, de akár a helyi belbiztonsági körökben próbálkozva is.

Szerb ellenlépések

„Mi sem ülünk tétlenül. Aktívan jelen vagyunk minden olyan területen, ahol az ellenérdekeltek felbukkannak, és ’felforgató tevékenységgel’ megpróbálják az ország biztonságát és az érdekeinket aláásni. Ez nemcsak a fővárost – Belgrádot – jelenti, hanem például Közép-Szerbia déli területeit, és a muszlimok lakta szandzsaki régiót” – mondta el a lapnak egy, a témában jártas illetékes szakértő.

Forrás: hirado.hu

Képek: Twitter

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

Hasonló hírek

weblap4u banner