15.9 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeFőhírekKülföldA közép-európaiak kétharmada szimpatizál Magyarországgal

A közép-európaiak kétharmada szimpatizál Magyarországgal

Összességében pozitív a szomszédos országok és a velük való kapcsolatok megítélése hazánkban – derül ki a Nézőpont Intézet Charta XXI Megbékélési Mozgalom számára készült közvélemény-kutatásából.

A kutatás Magyarország megítélését is vizsgálta nyolc kelet-közép-európai országban, ahol tízből több mint hatan (63%) alkottak pozitív véleményt hazánkról.

Kép: Felvidék.ma

A Nézőpont Intézet a Charta XXI Megbékélési Mozgalom megbízásából 2016 óta minden évben felméri, hogy a magyarok milyen véleménnyel vannak a szomszédos országokról és a velük való kétoldalú kapcsolatokról. A megkérdezettek leginkább Ausztriáról (73%), Horvátországról (68%), Szlovákiáról (58%) és Szlovéniáról (57%) alkottak pozitív véleményt. Szerbia és Románia esetében csaknem azonos arányban bírnak pozitív és negatív véleménnyel (a szerbek esetében 32% alkotott pozitív és 29% negatív véleményt, míg a románok esetében 35% alkotott pozitív és 37% negatív véleményt).

Forrás: Nézőpont IntézetForrás: Nézőpont Intézet

Ukrajna megítélése viszont már egyértelműen negatív a magyarok körében, keleti szomszédunkról csak 23 százalék alkotott pozitív és 43 százalék negatív véleményt. A kétoldalú kapcsolatokat a magyar–ukrán reláció kivételével pozitívan ítélik meg a magyarok. Leginkább a magyar–horvát (68%), a magyar–osztrák (67%), valamint a magyar–szlovén és a magyar–szlovák (59-59%) kétoldalú kapcsolatokkal vagyunk elégedettek. A magyar–szerb (46%) és a magyar–román (44%) kétoldalú kapcsolatokat nézve is többen vannak ugyanakkor azok, akik inkább elégedettek. Egyedül Ukrajna esetében ítéljük negatívnak a kétoldalú kapcsolatokat (33% elégedett és 38% elégedetlen).

A szomszédos országok és a kétoldalú kapcsolatok megítélése összességében stabil képet mutatott az elmúlt években. Ukrajna megítélése viszont jelentősen, 8 százalékponttal romlott egy év alatt, míg a magyar–ukrán kétoldalú kapcsolatok megítélése 18 százalékponttal. Ennek hátterében a kárpátaljai magyarságot hátrányosan érintő oktatási törvény körüli viták, valamint az őket érő atrocitások állhatnak.

Ukrajna. Kép: Hirmagazin.eu
Ukrajna.
Kép: Hirmagazin.eu

A többi ország megítélése és a kétoldalú kapcsolatokról alkotott vélemény 2016-hoz képest szinte minden esetben javult vagy legalábbis érdemben nem változott. Ennek hátterében az állhat, hogy a magyar kormány évek óta a regionális partnerség javításán dolgozik.

Szeretnek minket

A kutatás Magyarország megítélését is vizsgálta nyolc közép-európai országban (Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Szlovénia, Horvátország, Szerbia, Románia és Bulgária). A vizsgált országokban tízből több mint hatan (63%) alkottak pozitív véleményt hazánkról. Magyarországról a bolgárok körében 85 százalék, a szlovákok körében 74 százalék, a csehek körében 73 százalék, a szerbek körében 70 százalék, míg a lengyelek, szlovének és horvátok körében egyaránt 60 százalék alkotott pozitív véleményt. Legtöbben a románok körében voltak azok (39%), akik negatív vélemény alkottak hazánk kapcsán.

Forrás: Nézőpont IntézetForrás: Nézőpont Intézet

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem