10.2 C
Budapest
2024. április. 18. csütörtök
HomeÉletmódÉletmód hírekA készételek pont annyira károsítják a májat, mint az alkohol: szakemberek figyelmeztetnek

A készételek pont annyira károsítják a májat, mint az alkohol: szakemberek figyelmeztetnek

Nem az alkohol a máj egyedüli ellensége. A kutatók szerint a tányéron is körül kellene nézni!

Manapság is sokak fejében él a tévhit, miszerint a májműködési rendellenesség kizárólag az alkoholistákat fenyegetheti. Egy kutatás szerint viszont nem ártana jobban odafigyelni, milyen élelmiszerek landolnak a kosárban.

A májelégtelenség egyike szervet érintő leggyakoribb betegségeknek. Ez annyit tesz, hogy a májban kóros elváltozás alakulhat ki, ha a májsejtek működése csökken, vagy teljesen megszűnik. A rendellenesség általában egy, a májon belül fennálló működési zavar eredménye, melyet különféle tényezők válthatnak ki.

Májkárosító készételek

Sonja Olsen, a New York-i Egyetem Langome Orvosi Központjának gasztroenterológusa és hepatológusa szerint célszerű lenne mindenkinek csökkenteni az előrecsomagolt készételek fogyasztását, azok ugyanis visszafordíthatatlan károkat okozhatnak a májban.

A szakértő a Thrillistnek nyilatkozott a készételek káros zsír- és tartósítószer-tartalmáról, melyek jelentősen fokozhatják a vér LDL-koleszterinszintjét. Olsen kiemeli, hogy ugyan a koleszterin nélkülözhetetlen a sejtek működéséhez, az érfalakra rakódva veszélyessé válhat azáltal, hogy csökkenti a sejtek rugalmasságát, és akadályozza a vérellátást. Ennélfogva a máj egészsége elengedhetetlen a stabil koleszterinszinthez.

Érdekesség, hogy idén végre elkészült, és bárki részére elérhető Magyarország Koleszterintérképe, melyben életkor, valamint lakóhely szerint csoportosítva látható, hogyan áll jelenleg országos szinten a lakosság koleszterinszintje.

Mozgás is kell a jó májműködéshez

Dr. Aseem Malhotra kardiológus szerint minden ötödik angol fiatalt érint a nem alkoholos eredetű májelzsírosodás, melynek kialakulása szoros kapcsolatban állhat az elhízással és a mozgásszegény életmóddal.

A szakértő szerint a betegség gyakran genetikai adottságtól is függhet, ugyanakkor figyelmeztetett, hogy az egészségtelen táplálkozás nagyban közrejátszhat a zsírmáj kialakulásánál.

Májműködést segítő ételek, zöldségek, gyümölcsökMájkímélő étrendet nemcsak májbetegeknek érdemes folytatni, hiszen a körültekintő táplálkozás a szerv egészséges működésén kívül az általános egészséghez ugyancsak elengedhetetlen.

A májműködés serkentéséhez több élelmiszer is hozzájárulhat, melyek többségükben egész évben, kedvező áron, bárki számára könnyen hozzáférhetőek. Az alábbi zöldségeket és gyümölcsöket akár nyersen, főzve vagy turmixolva, de célszerű minél gyakrabban fogyasztani, hatóanyagaiknak köszönhetően ugyanis aktívan hozzájárulnak a méreganyagok kiürüléséhez.

  1. Alma. 
    Különösen nyersen és héjastól az alma kiváló rostforrás, ezáltal segít egészségesen tartani a vérnyomást, ráadásul a máj, az emésztőszervek és a belek működésére is jó hatással van.

2. Articsóka. Az articsóka kiváló májerősítő, és fokozza az epetermelést. Tisztító-egészségvédő hatása révén a májbetegségeket is enyhítheti.

3. Akokádó. Az avokádó nagy mennyiségű glutationt tartalmaz, mely segít a szervezetnek megszabadulni a káros zsíroktól. A májnak sok glutationra van szüksége, hogy eltávolíthassa a felgyülemlett méreganyagokat.

4. Cékla. A cékla flavonoid nevű antioxidánsban gazdag, emellett sok béta-karotint és A-vitamint tartalmaz. Növényi rostjai között található pektin, mely képes a teljes emésztőrendszer megtisztítására.

5. Fokhagyma. A fokhagyma, akárcsak a többi hagymaféle, kénvegyületeivel segíti a máj munkáját, ezek ugyanis mintegy tehermentesítik a szervet, és támogatják a méreganyagok kiürülését.

6. Paraj. A paraj vitaminokban, ásványi anyagokban, rostban és antioxidánsban is gazdag, K-vitaminjai pedig támogatják a máj méregtelenítő folyamatait.

7. Kivi. A kivi magas C-, E-, K-vitamin-, folsav-, rost-, kálium- és rézforrás, emellett antioxidánsokban gazdag, vegyületeivel pedig a májműködéshez is hozzájárul.

8. Kelbimbó. A kelbimbóban lévő szulforafán serkenti a májban a méreganyagok kiválasztásáért felelős enzimek termelését.

9. Zsázsa. A zsázsa sok C-vitamint, káliumot, kalciumot, vasat, foszfort és béta-karotint tartalmaz. Vízhajtó hatású, emellett nemcsak a májat, de az összes szervet erősíti.

Forrás: femina.hu

 

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem