17.5 C
Budapest
2024. március. 28. csütörtök
HomeÉletmódEgészség - betegségA front­ér­zé­keny­ség csak egy pi­szok nagy hiszti? Mi az igaz­ság?

A front­ér­zé­keny­ség csak egy pi­szok nagy hiszti? Mi az igaz­ság?

Az idő­já­rás vál­to­zásra ér­zé­keny em­be­re­ket gyak­ran meg­mo­so­lyog­ják. A hátuk mö­gött, néha még kép­zelt be­teg­nek is tart­ják őket. Mi lehet az igaz­ság?

A nőket gyötri igazán

Vannak, akiket a hideg és vannak, akiket a melegfront visel meg jobban. Olyan is akad, akinek teljesen mindegy merre mozdul el a hőmérő higanyszála, a szervezete azonnal reagál. Hirtelen hangulatváltozásról, kínzó fejfájásról, vérnyomás zavarokról, alvásproblémákról és depresszióról számolnak be gyakran a betegek. De hiába vizsgáltatják magukat, gyakran sehol egy szervi ok. Az orvosmeteorológusok az ilyen embereket nevezik „frontérzékenynek”.

Felmérések szerint minden harmadik embert gyötör, közöttük pedig különösen sok a nő.

Valószínűleg az ő idegrendszerük egy kicsit érzékenyebb az időjárás változásaira, s ez befolyásolhatja keringési rendszerüket, anyagcseréjüket, de még a hormonháztartásukat is.

2015-09-29_110449

Miért szenvedsz?

Meteorológusok szerint a panaszokat olyan jelenségek okozzák, mint a légnyomás-és hőmérséklet ingadozás,a levegő páratartalmának hirtelen megnövekedése, sőt; a szélsebesség változása is. De a frontérzékenységet mégis leginkább a szervezet és az idegrendszer általános állapota befolyásolja. Vagyis, akik egyébként is pszichés panaszokkal küzdenek, azoknál sokkal valószínűbb az is, hogy érzékenyen reagálnak az időjárás hirtelen megváltozására. Az egészséges, kiegyensúlyozottan élőknél szerencsére ritkábban jelentkeznek a tünetek.

A panaszok leginkább a túlterhelt nőket érintik.

Ébreszd fel az immunrendszert

osz

Ilyenkor ősszel az állandóan változó időjárás, még jobban megviseli legyengült immunrendszerünket, mint az év többi napján. Lelkiállapotunk ingadozása, az állandó fejfájások és szédülések mindenképpen a gyorsan átvonuló frontok számlájára írhatóak. A legyengült szervezet ilyenkor nehezebben tud alkalmazkodni. Az első és legfontosabb teendőnk a megfelelő étkezés mellett, hogy minél több időt töltsünk a szabadban!Sok mozgásra: kocogásra, kerékpározásra vagy rendszeres sétára van szükségünk, hogy hozzászokjunk a hőmérsékleti változásokhoz és feléledjen a tél folyamán legyengült immunrendszerünk.

Frontok, amit megérez a szervezet

Enyhe szép idő: magas légnyomás, hűvös front, száraz levegő, jelentős éjszakai lehűlés- Frissíti és élénkíti a szervezetet, a vérnyomást enyhén emeli.

Melegedő napos idő: meleg, enyhe és száraz idő, emelkedő hőmérséklettel. Egészségünket nem terheli meg, fokozza a teljesítőképességet, jókedvre derít.

Közelgő erőteljes időjárás-változás: főként nedves, meleg levegő, csökkenő légnyomás, felhősödés. Különösen megterhelő időjárás, komoly keringési problémákat okoz és növeli a szívinfarktus veszélyét.

Azonnali Időjárás-változás: alacsony légnyomású front nedves, hideg légáramlatokkal, esővel vagy viharral, növeli a fájdalomra való érzékenységet, különösen reumásoknál.

A MELEGFRONT hatása

– rossz közérzet,

– fejfájás

– vérnyomás növekedése,

– vércukorszint emelkedése,

– étvágytalanság

– puffadás

– fáradékonyság, álmosság

Mit tehetsz?

Melegfront esetén a szervezet több káliumot veszít, aminek pótlása fontos lehet. Káliumtartalmú élelmiszerek: búza, rozsliszt, burgonya, karalábé, karfiol, mazsola, olajos magvak, paradicsom, hal.

2015-09-29_111151

Melegfront-érzékenyeknek főleg B2-, C-, K- vitaminok fokozott bevitele ajánlható, melynek fő természetes forrásai: a tej, a tejtermékek, a joghurt, a kefir, a zöldfőzelékek, a savanyú káposzta, a citrom, a kivi, a csipkebogyó. De a Q10 is jó hatással lehet a szervezetre.

 A HIDEGFRONT hatása

– reflexek lassulása

– fáradtság, szédülés

– fejfájás, hányinger

– vérnyomás csökkenése

– epe, vese, gyomorgörcsök

– allergiás, asztmás rohamok

– vércukorszint csökkenése

– szövetek vizesedése

– ingerlékenység

 Mit tehetsz?

A hidegfrontra érzékenyeknek segíthet a B1- a D- és az E-vitamin fogyasztása, melyeket élesztőben, a halban és a tojásban találunk elsősorban. Bőséges (legalább napi 2 liter) folyadékbevitellel, gyógyteák, például citromfű, menta, csipkebogyó fogyasztásával is megelőzhetők a kellemetlen tünetek.

Tényleg hat a kismamákra?

2015-09-29_111319

Orvosi megfigyeléseken alapul, de tudományosan nem bizonyított, hogy a koraszülések száma rendszerint erős hidegfront-átvonulásnál figyelhető meg, a halálozási adatokat pedig főként a melegfrontok befolyásolják.

Miért fájnak a csontjaink?

A légnyomás csökkenésekor a szövetek kitágulnak. Ha a testben valahol gyulladás vagy régi sérülésből, műtétből származó heg van, az ilyenkor húzódhat, amit fájdalomként élhetünk meg. Ezért például gyakran a korábban eltört csontok vihar előtt, amikor csökken a légnyomás, sajogni kezdenek.

Forrás: Ripost

Most népszerű

Hasonló hírek

securiton-tűzvédelem