6.1 C
Budapest
2024. április. 19. péntek
HomeTudástárTechnika, kommunikációA fiatalok számára státuszszimbólum az okostelefon

A fiatalok számára státuszszimbólum az okostelefon

forrás: M1 Médiaklikk

A legtöbb fiatal azt gondolja, egy drága készülékkel népszerűbbek lesznek a társaik között, az okostelefon presztízst ad.

A technológia fejlődésével együtt változik az is, hogy mi alapján és hogyan ítélnek meg bennünket embertársaink. 15-20 évvel ezelőtt még bunkófonnak nevezték a rádiótelefont, ma pedig a legtöbb ember már el sem tudja képzelni a mindennapjait a mobiltelefonja nélkül. A készülékkel nem csak telefonál, annak segítségével parkol, vásárol, vagy éppen levelezik is.

A fiatalok számára státuszszimbólum az okostelefon

Az okostelefon – akárcsak az autó – egy társadalmi réteghez való kapcsolódás, tartozás eszköze is. A legtöbb fiatal azt gondolja, egy drága készülékkel népszerűbbek lesznek a társaik között, az okostelefon presztízst ad. Persze vannak olyan diákok is, akik egy telefon vásárlásakor nem csak a külcsínt, hanem a belbecset is figyelik. A készülék színe, mérete, márkája mellett az is fontos számukra, hogy miket tud az eszköz.

Sokan úgy vélik, a telefon sokat elárul a tulajdonosáról. Papp Péter, a kancellar.hu ügyvezetője azonban azt mondja: technikai szempontból nincs nagy különbség a legolcsóbb és a legdrágább telefon között, ma már a legdivatosabb telefon is ugyanazt tudja, mint egy olcsóbb, legfeljebb jobb minőségű anyagból készül.

A marketinget és a státuszt fizetjük meg. Bármelyik applikációt lehet használni bármelyik telefonon, sokszor tényleg csak presztízsből veszik meg a szülők a gyerekeiknek a drágább kütyüket.

Főleg a fiatalok számára mérvadó, hogy mennyibe kerül, vagy mit tud a telefon. Meglepő, hogy a kamaszok, sőt még inkább a kiskamaszok vágyakoznak a legmodernebb, legtrendibb készülékek után. A szülőknek pedig komoly dilemma, hogy vegyenek-e egyáltalán a gyereknek mobiltelefont, hiszen az egyáltalán nem olcsó mulatság, ha azonban nincs, a gyermek úgy érezheti, a többiek kirekeszthetik a társaságból.

Meg kell találni az arany középutat, tanácsolja a szakember. Csák Annamária pszichológus úgy véli, ha a szülő minden digitális eszköztől eltiltja a gyermekét, azzal visszavetheti a fejlődését, de akkor is hibát követ el, ha engedi, hogy mindenben a gyerek akarata érvényesüljön.

A szülőnek tehát olykor tudnia kell nemet is mondani a gyereknek, hiszen bármelyik pillanatban jöhet egy technológia újítás, s azzal egy újfajta státuszszimbólum is.

 

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work