6.9 C
Budapest
2024. április. 25. csütörtök
HomeÉletmódÉletmód hírekA férfiak nagyobb mesterei a hazudozásnak - de a nőket se kell...

A férfiak nagyobb mesterei a hazudozásnak – de a nőket se kell félteni..

A férfiak esetében kétszer olyan valószínű, hogy nehezen tetten érhető, jó hazudozónak tartják magukat, mint a nők

– írja a Daily Mail a PLOS One oldalon publikált kutatásra hivatkozva.

A kutatók 164 embert kérdeztek meg arról, hogy milyen gyakran füllentettek, miről és kinek. Megállapították, hogy az igazán jó hazudozók bőbeszédűek és előszeretettel járatják a szájukat. Általánosságban véve többet füllentenek, mint mások, és hazugságaik a legtöbb esetben a család, a barátok, a romantikus partnerek és a kollégák felé irányulnak.

A csoport arról is beszámolt, hogy a profi hazudozók inkább szeretik szemtől szemben megtéveszteni a másikat, mint szöveges üzenetek formájában, ezért a közösségimédia-felületeken a legkisebb a valószínűsége, hogy hazudnak.

Jelentős kapcsolatot találtunk a hazugság szakértelme és a nemek között. A férfiak több mint kétszer akkora valószínűséggel állították, hogy a hazudozás mesterei, akiket nehéz tetten érni” – mondta a kutatást vezető Brianna Verigin, a Portsmouth Egyetem pszichológusa.

A jó hazudozók igaz állítások köré szövik hazugságaikat

A korábbi kutatások kimutatták, hogy a legtöbb ember napi egy–két hazugságot mond, de ez nem pontos információ – a legtöbb ember nem hazudik napi rendszerességgel. Az a kevés profi hazudozó felelős a feljegyzett hazugságok nagy többségéért” – emelte ki.

Hozzátette: a kutatásukban kiemelkedett az, hogy a hazugságok 40 százaléka nagyon kevés hazudozóhoz köthető, akik bűntudat nélkül állítanak valótlanságokat a hozzájuk legközelebb állóknak is.

A jó hazudozók kiváló társalgási képességikre támaszkodnak, és hazugságaikat igaz állítások köré szövik. A legtöbb embernél jobban elrejtik a hazugságot a valós történetekben, ezért nem könnyű őket tetten érni” – mondta Verigin professzor.

Nem vagyunk olyan jók a hazugságok felismerésében, mint azt gondoljuk

A kutatók 82 férfi és 82 nő esetében vizsgálták meg, hogy mennyire képesek megtéveszteni a másikat.

A résztvevőktől megkérdezték, hogy hány hazugságot mondtak el az elmúlt 24 órában. Emellett a hazugságok típusáról és közlési formájáról is érdeklődtek – például, hogy személyesen vagy más csatornán keresztül füllentettek-e.

A tanulmányok időről időre kimutatják, hogy nem vagyunk olyan jók a hazugságok felismerésében, mint azt gondoljuk” – mondta Verigin.

„A legtöbb embernek a legjobb esetben is  ötven százalék esélye van rá, hogy észrevegye, ha valaki épp a bolondját járatja vele” – fogalmazott a pszichológus, majd hozzátette: azokra akartak összpontosítani, akik jól hazudnak, valamint megpróbálták megérteni, hogy csinálják és kinek a kárára.

A csoport megállapította, hogy a jó hazudozók általában olyan stratégiát alkalmaznak, amely során hihető állításokat közölnek, amelyek közel állnak az igazsághoz, emellett pedig arra törekszenek, hogy ne adjanak túl sok információt.

A hazugság árulkodó jelei

Többféleképpen is rájöhetünk a hazugságokra, ha gondosan figyelünk az árulkodó jelekre. Ezek közé tartozik például az arc eltakarása, a túlzott pókerarc, a természetellenes láb- és karmozdulatok, valamint a túlkompenzáció, ami a hazugság elhitetése érdekében a beszédben és a gesztikulálásnál egyaránt megjelenik.

A szem a lélek tükre – a mondásnak pedig a hazugságoknál is kiemelkedő szerepe van. Ha valaki balra néz, akkor valószínűleg egy emlék után kutat, ha azonban a beszélgető partnerünk jobbra vagy felnéz, az a kreatív gondolkodás jele, ami sokszor a hazugságok alapja. Társalgás közben érdemes a szemkontaktust is tartani: ha valaki sokszor szakítja meg és néz lefelé, annak a mondandójában valószínűleg nem minden szó egyezik a valósággal.

Hirmagazin.eu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work