3.5 C
Budapest
2024. április. 19. péntek
HomeÉletmódOtthon, lakberendezés, kertA fényes levelű vitorla virág otthonunk csodás dísze

A fényes levelű vitorla virág otthonunk csodás dísze

Gyönyörű, hófehér virágok, fényes zöld levelek – a vitorlavirág lenyűgözően kecses növény, ráadásul a gondozása sem bonyolult! A fényes levelű vitorlavirág akkor is szembetűnő ékessége lakásunknak, amikor éppen nem virágzik, kiváltképp akkor, ha kis csoportot alkot.

hirmagazin_2015-09-25_074014

A vitorlavirág bokros növésű. Hosszú szárú, lándzsa alakú levelei bőrszerűek, fényesek, jól kivehető halszálka-mintázattal. Apró virágai hosszú száron ülnek, ami a nagyméretű fellevél tövéből ered. (A fellevél olyan módosult levél, amely körülöleli vagy magába zárja a torzsavirágzatot.) A vitorlavirág a nevét a hófehér fellevél jellegzetes formájáról kapta.

A vitorlavirág Kolumbiából származó trópusi évelő növény, ezért meleget és magas páratartalmat igényel. A megfelelő páratartalom fenntartása érdekében a leveleket rendszeresen permetezzük vízzel, vagy a cserepet állítsuk tálcára terített nedves kavicsokra. Maga a növény amúgy közepes méretű, 23-45 cm magasra nő. A 10 cm hosszú fellevél tövéből előtörő torzsavirágzat kb. 4 cm-es.

A vitorlavirágnak több mint 100 változata ismert, legtöbbjük a Spathiphyllumwallisii-ből eredeztethető, de léteznek Spathiphyllumfloribundum változatok is, sőt mi több, a két faj hibridjeit is létrehozták már. A számos változatból csak néhány kapható, gyakran ezek sem nevesítettek. Nyugodtan válasszuk ki azt, amelyik a legjobban tetszik, nem fogunk csalódni. Tavasztól őszig találjuk a polcokon, tehát még az utolsó virágzó példányokat most még beszerezhetjük! A virágkereskedésekben még október után is kaphatóak nem virágos növények, de zeek is jól mutathatnak otthonunkban.

hirmagazin_2015-09-25_074055A vitorlavirág jó választás a nappali félárnyékos sarkainak díszítésére. Különösen szépen mutat, ha levéldísznövények közé helyezzük. Mikor virágzik, önmagában is lenyűgöző látványt nyújt, főleg valamilyen dekoratív kaspóba állítva. Ha szaporítani szeretnénk a növényt, vegyük ki az edényből és gyökereit tisztítsuk meg a földtől. A tőosztásnál a legalkalmasabb időpont az április. Használjunk éles kést. Ügyeljünk arra, hogy a gyökereket feleslegesen ne károsítsuk. A töveket ültessük általános vagy tőzeggel elegyített virágföldbe. Az első néhány hétben elég csak nedvesen tartani a közeget. A leveleket pedig naponta kell permetezni.

A száraz vagy hideg levegő, a nedves közeg a leveleken barna vagy fekete foltok megjelenését idézheti elő. Ilyenkor vízzel kell permetezni. A tartóedényt állítsuk nedves kavicsokra. A növény edényét helyezzük egy másik, nagyobb edénybe, a kettő közti rést pedig töltsük fel nedves tőzeggel. Ha a növény „fázik”, tegyük melegebb helyre.

hirmagazin_2015-09-25_074027

Összegezzük, mire is figyeljünk oda!

1 – Ez a melegkedvelő növény kevés törődést igényel, az elnyíló virágokat és az elsárgult leveleket azonban mindig távolítsuk el.

2 – Használjunk tőzeg alapú, laza szerkezetű virágföldet. A megfelelő páratartalom érdekében a cserepet helyezzük nagyobb tartóba, a kettő közti teret töltsük fel tőzeggel.

3 – Nyáron bőségesen, télen viszont visszafogottan kell locsolni. A növény földje legyen mindig nedves, a leveleit permetezzük vízzel.

4 – Márciustól szeptemberig tíznaponta locsoljuk hagyományos tápoldattal. Októbertől február végéig viszont növénytápot csak 3-4 hetente kell adni!

5 – A vitorlavirág fénykedvelő, de a forró napsugarakat sok más növényhez hasonlóan ő sem kedveli. Tavasztól őszig tartsuk félárnyékos helyen. Télen közvetlenül is érheti fény, a napnak nem igazán van ereje.

Forrás: delina; Kép: Google;

Korrektúra: www.hirmagazin.eu

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem