15.9 C
Budapest
2024. április. 26. péntek
HomeTudástárTudástár - minden érdekességA digitális szerzői jogok szabályozása az EU-ban

A digitális szerzői jogok szabályozása az EU-ban

A digitális korszakhoz alkalmazkodva átalakítják a szerzői jogok európai szabályozását. Ez alkalmat ad annak tisztázására, hogy a felhasználók mit tehetnek és mit nem a védett digitális tartalmakkal. Például kölcsönadhatom vagy továbbértékesíthetem-e az e-könyveimet? – kérdezi George Máltáról.

Válaszol Agustín Reyna, az Európai Fogyasztóvédelmi Szervezet jogi tanácsadója:

– A hagyományos könyvektől eltérően a fogyasztóknak nincs joguk továbbadni az e-könyveket. Ez azért van így, mert az uniós törvényhozás különbséget tesz a hagyományos javak és a digitális tartalmú termékek között.

– Készíthetek-e biztonsági másolatot a DVD-imről?

– A DVD-k és videójátékok lemásolásának lehetőségét gyakran korlátozzák az úgynevezett “technikai védelmi intézkedések”. A fogyasztóknak jelenleg nincs joguk arra, hogy másolatokat készítsenek, annak ellenére, hogy fizetnek ezért a lehetőségért magánmásolati adó formájában.

– Használhatom-e videójáték-konzolomat PC-ként nyílt forráskódú operációs rendszer telepítésével?

– Ezt a kérdést az úgynevezett licensz definiálja. Néhány gyártó például korlátozza a fogyasztóknak azt a lehetőségét, hogy egy olyan operációs rendszert telepítsenek, amely más, mint amilyet a gyártó adott. Sőt egyes tisztességtelen feltételek (klauzulák) megengedik a gyártóknak, hogy a távolból töröljék azt az operációs rendszert, amelyet nem a játékkonzolhoz adtak.

– Feltölthetem-e egy dal remixét a közösségi médiában, hogy megosszam a barátaimmal?

– Igen, feltölthet dalremixet vagy például videót a közösségi hálóra vagy videomegosztó platformra. A probléma az, hogy a tartalmát blokkolhatják, sőt le is vehetik szerzői jogsértés miatt. A fogyasztók akkor védettek a legkevésbé, amikor olyan kreatív tartalmakról van szó, amelyek kívül esnek a védett művek körén.

Forrás: euronews;

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work