15.6 C
Budapest
2024. március. 29. péntek
HomeFőhírekGazdaságTöbb dolog, amitől egy olcsóbbnak tűnő albérlet valójában drágább

Több dolog, amitől egy olcsóbbnak tűnő albérlet valójában drágább

Hajlamosak vagyunk kizárólag az ár alapján megítélni dolgokat, pedig ez rengeteg buktatót rejt magában. Különösen akkor, ha egy albérletről van szó.

Egy lakás megannyi (kellemetlen) meglepetéssel szolgálhat idővel, amit első ránézésre nem, majd csak a hónap végi elszámoláson veszünk észre. Ezekre próbálunk most felkészíteni titeket. Avagy mutatjuk, mi mindenre figyeljetek még a bérleti díj nagyságán kívül, mielőtt aláírjátok a szerződést.

Saját lakás, vagy albérlet?Közös költség – Az ide tartozó tételek jellemzően a víz-, a csatorna- és a szemétszállítási díj, valamint a takarítás díja, de van, hogy még a felújítási alapot is beleveszik. Mivel a szokásaidtól és az életviteledtől függetlenül ezt minden hónapban fixen ki kell majd fizetned, a közös költség mértéke legyen fontos összehasonlítási pont, amikor ingatlanok között választasz.

Rezsi – Azaz a víz, a villany és a fűtés együttes „ára”. Ebből a hármasból az utóbbi a leginkább érzékeny pont, hiszen akár tízezer forintos nagyságrendben is befolyásolhatja egy lakás költségszintjét. Igyekezz minél többet megtudni a fűtési kondíciókról! Érdeklődj, hogy szigetelt-e az ingatlan, mennyire régiek a nyílászárók, és laknak-e a szomszédos lakásokban. De mind közül a legfontosabb: ha teheted, egyedi mérőórákkal ellátott lakást válassz!

Ideje saját lakásra cserélni az albérletet, ha.. megteheted!

Depozit – Ez ugyan egyszeri költség, de annál mérvadóbb. Bevett szokás, hogy a lakástulajdonosok biztonsági letétet kérnek a kulcsok átadásakor – ezzel alapvetően nincs is gond. Viszont az már nem mindegy, hogy hány havi lakbért kérnek el előre ilyen jogcímen, ahogyan az sem, hogy az összeg átadásáról születik-e mindkét fél által ellenjegyzett, bizonyító erejű papír.

Tippek, hogyan tedd otthonosabbá az albérletedet, ha már nem tudtál lakást venni!Parkolási lehetőség – Az autótulajdonosok számára neuralgikus pont ez. Főleg kevésbé forgalmasabb körzetekben a társasházakhoz és panellakásokhoz tartozik külön parkoló, ahol az ott lakók ingyen parkolhatnak. Ennek hiányában azonban az autófenntartás havi költsége a parkolódíjak miatt az egekbe is ugorhat.

Biztosítás – A legideálisabb felállás, ha a lakásnak van biztosítása, azt pedig a tulajdonos fizeti. Gyakran azonban a rafinált főbérlők megpróbálják ezt továbbhárítani a lakóikra. Újabb kicsinek tűnő tétel, ami – hozzáadva az eddigiekhez – hónapról hónapra bizony sokat számíthat.

Egy tapasztalat – egy olvasünktól:Ma Magyarországon egy albérlő élete nem egyszerű. A lakástulajdonosok olykor hirtelen vagy rövid határidővel változtatnak szabályaikon, emelik a lakbért, és szabják át a lakásért havonta fizetők jogait. Három olvasónk történetét mutatjuk be, akiknek elege lett, és úgy döntöttek, hogy végeztek az albérletekkel.

Bence meséli el tapasztalatait az albérletkeresésről és az albérletben lakásról:

Bence: Nincs magánéletem, a főbérlő folyamatosan ki-bejárkál a lakásbanBence a fővárosban bérel lakást, jó helyen, a belvárosban. Elsőre nagyon megfogta az ingatlan, ezért is döntött inkább úgy, hogy még egy darabig nem vesz sajátot, inkább gyűjti a pénzt lakástakarék számlájára. Nem túl pozitív tapasztalatairól számolt be.

“Az egyetem befejezése után ugyan rendelkeztem egy kis tőkével, de inkább még szerettem volna tovább gyűjteni, hogy valóban jó lakásba költözhessek majd. Ezért döntöttem úgy, hogy albérletbe  megyek. A keresés maga volt a ‘végtelen történet’, a hirdetések vagy már lejártak , vagy ha még aktuálisan kivehető volt a lakás, akkor a fényképeknek köze sem volt a valósághoz. Majd hosszas keresés után végre rátaláltam a jelenlegi a lakásomra, ami jó helyen volt, közel a munkahelyemhez, és az állapota, felszereltsége is kielégítő volt. Az első hetek sűrű vizitjei után reménykedtem, hogy a tulajdonos idővel majd ritkábban fog bejárni a lakásba, de nem lett kevesebb a látogatások száma. Máig heti 3-4 alkalommal váratlanul és bejelentés nélkül megjelenik a lakásnál, a szomszédokkal beszélget, majd saját kulcsával benyit hozzám. Nagyon kellemetlen helyzetekbe kerültem így. Ha ez nem lett volna elég, elromlott a sütőm, amit 3 hónapig nem volt hajlandó megjavíttatni… Ezért úgy döntöttem, hogy végeztem az albérletekkel! A tőkémhez hitelt is felveszek, és az előtakarékosságomat is kedvezően tudom használni. Végül is a havi költségeim nem lesznek magasabbak, mint az albérlet havi díja… és végre a magam ura lehetek” – meséli bizakodva a fiatal gépészmérnök.

Végül pedig melyek azok az érvek, amelyek a saját lakás mellett döntenek: 5 dolog, amit albérletben nem teszünk meg, de saját lakásunkban igen:

Titkon, vagy nyíltan, de valójában mindenki saját lakásról álmodozik. Nem véletlen. Csak figyeljük meg, mennyi mindent és mennyire másként csinálunk, valamint gondolunk albérletben és a saját lakásban.

 

Albérletben NEM …

Kép: napi.hu

1. … feltétlenül fizetjük be időben a számlákat. Már akinek engedi a főbérlője, hogy maga intézze ezeket. Mert ugyebár az albérlőnek ez nem fontos, egy-két nap csúszás belefér, majd a “házi néni” elintézi – gondolják sokan.

2. … takarítunk  ki olyan sűrűn és alaposan. Különösen, ha csak ideiglenes megoldás az albérlet. Hiszen minek fektessen az ember bele annyi energiát, ha úgyse marad ott sokáig?

3.  … nem vagyunk tekintettel a szomszédokra. Végre senki nem mondja meg, hogy meddig maradjunk fent, mit csináljunk, milyen hangosan csinálhatjuk. Se kollégiumi nevelők, se szülők, csak mi magunk. Meg a szomszédok, és majd másnap a mérges főbérlő…

4. … tervezünk hosszú távra. Nem tervezünk nagy dolgokat, például családot, gyereket, mert “albérletbe gyerek!?” Ismerős?

5. … érezzük otthon magunkat. Nem csinosítgatjuk, nem akarjuk a saját ízlésünkre formálni, nem akarjuk felújítani és venni bele dolgokat, mert miért!? “Majd a sajátba!”

Forrás: joy, otthonokesmegoldasok

 

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

Hasonló hírek