17.2 C
2024. március. 28. csütörtök
HomeSportA magyar foci múltja, jelene és jövője44 év után ismét Európa-bajnokságon játszhatunk

44 év után ismét Európa-bajnokságon játszhatunk

Forrás: MTI

A magyar labdarúgó-válogatott 44 év után szerepelhet ismét Európa-bajnokságon: a csütörtöki, 1-0-s idegenbeli sikert követően vasárnap hazai pályán 2-1-re múlta felül Norvégiát a pótselejtezőn, így kettős győzelemmel jutott ki a 2016-os, franciaországi kontinensviadalra.

Budapest, 2015. november 15. Dzsudzsák Balázs (b) és a norvég Haitam Aleesami a Magyarország-Norvégia labdarúgó Európa-bajnoki pótselejtezõ mérkõzésen a budapesti Groupama Arénában 2015. november 15-én. MTI Fotó: Illyés Tibor
Budapest, 2015. november 15.
MTI Fotó: Illyés Tibor

A magyar válogatott védekező felfogásban lépett pályára, ennek ellenére a 14. percen Priskin Tamás gyönyörű egyéni megmozdulásának köszönhetően megszerezte a vezetést.

A második félidőben a magyar csapat hősiesen védekezett és egy-egy ellentámadásra is futotta erejéből, egy ilyet követő szöglet végén pedig a 83. percben Markus Henriksen öngólja eldöntötte a párharcot. Igaz, néhány perccel később éppen Henriksen megszerezte a szépítő találatot.A mérkőzés krónikája
Eb-pótselejtező, visszavágó: Magyarország-Norvégia 2-1 (1-0)

Groupama Aréna, 22 000 néző, v.: Carlos Velasco Carballo (spanyol)
Továbbjutott: Magyarország kettős győzelemmel, 3-1-es összesítéssel.
gólszerzők: Priskin (14.), Henriksen (83., öngól), illetve Henriksen (87.)
sárga lap: Nagy Á. (72.), Böde (81.), illetve Johansen (11.), Forren (65.)

Magyarország:
Király Gábor – Fiola Attila, Guzmics Richárd, Lang Ádám, Kádár Tamás – Elek Ákos (Pintér Ádám, a szünetben) – Dzsudzsák Balázs, Kleinheisler László (Németh Krisztián, 75.), Nagy Ádám, Lovrecsics Gergő – Priskin Tamás (Böde Dániel, 62.)

Norvégia:
Örjan Nyland – Omar Elabdellaoui, Vegard Forren, Even Hovland, Haitam Aleesami – Alexander Tettey – Per Ciljan Skjelbred (Jo Inge Berget, 80.), Stefan Johansen, Martin Ödegaard (Pal André Helland, a szünetben), Mohamed Elyounoussi (Marcus Pedersen, a szünetben) – Markus Henriksen

I. félidő:
14. perc: Kádár egy labdaszerzés után gyönyörű, 40 méteres labdával ugratta ki Priskint, a támadó a bal oldalról egy csellel betört a 16-oson belülre, majd nagyjából 15 méterről védhetetlenül tekert a bal felső sarokba (1-0).

II. félidő:
83. perc: Dzsudzsák jobb oldali szögletébe a rövid saroknál érkező Böde csúsztatott bele, a labda Henriksen lábáról a kapufára, onnan a kapusra, majd a hálóba pattant (2-0).

87. perc: egy közeli lövést Király hárított, de a kipattanót Henriksen a bal alsó sarokba vágta (2-1).

A találkozó egyperces gyászszünettel kezdődött, a helyszínen lévők az oslói mérkőzés napján, csütörtökön elhunyt Fülöp Mártonra, és Várhidi Pálra, valamint a pénteki, párizsi terrortámadások áldozataira emlékeztek.

A magyar válogatott a kezdés után rögtön átadta a kezdeményezést a norvég csapatnak, amely ugyan sokkal többet birtokolta a labdát, de a jól helyezkedő hazai védelem mellett esélye sem volt helyzetet kialakítani.

Bernd Storck Priskin személyében egyetlen támadót jelölt a kezdőcsapatba, ez pedig – akárcsak Kleinheisler oslói szerepeltetése – óriási húzásnak bizonyult, hiszen a csatár egy hosszan előre ívelt labdát egyedül tartott meg, majd egy csel után óriási gólt lőtt. A Slovan Bratislava játékosa tétmérkőzésen legutóbb több mint egy éve, a selejtezősorozat északírek elleni nyitómérkőzésén volt eredményes.

A 27. percben Aleesami került hatalmas helyzetbe, de közeli lövésnél a 101. válogatottságával a magyar rekordot beállító Király jól zárta a szöget. Szűk tíz perccel a vége előtt növelhette volna előnyét a magyar csapat, de Kleinheisler tökéletes beadását Lovrencsics a kapu mellé fejelte. A félidő utolsó percében – akárcsak Oslóban a végjátékban – a kapufa mentette meg a magyar csapatot, Hovland fejese csattant a bal oldali lécen.

A fordulást követően úgy tűnt, a három napon belüli három félidő rengeteget kivett a magyar csapatból, sorozatban érkeztek a veszélyes norvég beadások Király kapuja elé. Nem sokra futotta a magyarok erejéből, de Dzsudzsák az 58. percben egy hatalmas sprintet kivágott, Priskin góljához hasonlóan betört, de az ő lövése – amely megpattant egy védőn – a keresztlécen csattant.

A magyarok energiatartalékai látványosan megcsappantak, de mind a középpályán, mind a védelemben hősiesen kisegítették egymást. Az ellentámadásokat általában már csak egy-egy ember vezette, egy ilyen végén a 72. percben Dzsudzsák kis híján betalált. Negyed órával a vége előtt egy szerencsés, megpattanó lövésből hatalmas helyzetbe került Pedersen, de újra Király akadályozta meg a vendégeket a gólszerzésben.

Az utolsó 15 percben a norvégok már mintha kissé hitehagyottá váltak volna, a mérkőzés és a párharc pedig a 83. percben Henriksen szöglet utáni öngóljával végleg eldőlt. Nem sokkal később éppen Henriksen még szépített, de ez már nem befolyásolta a továbbjutást.Legutóbb 1986-ban játszottunk nemzetközi versenyen
A magyar válogatott legutóbb nagy nemzetközi tornán 29 esztendeje, az 1986-as világbajnokságon vett részt.

A magyar labdarúgó-válogatott 30 év és 14 sikertelenül megvívott selejtezősorozat után harcolta ki, hogy ott lehet a jövő évi franciaországi Európa-bajnokságon.

A nemzeti együttes ugyanúgy harmadik helyen zárta a kvalifikációs sorozatot, mint az előző Eb- és vb-selejtezőt, csakhogy ezúttal ez nem kiesést jelentett, hanem pótselejtezőt, mivel 16-ról 24 csapatosra emelték a kontinenstorna létszámát. Bernd Storck csapata az úgynevezett playoffban a norvégokat kettős győzelemmel múlta felül és jutott ki az Eb-re.

A magyarok az elmúlt 14 selejtezősorozatban nem jártak sikerrel, az 1986-os vb-szereplés után hét-hét Eb-ről és vb-ről maradtak le. Legtöbbször – szám szerint nyolcszor – csak negyedik helyen végzett a csoportjában a csapat.

Az elmúlt 30 évben a mostani volt az ötödik alkalom, hogy harmadikként zárt a válogatott a selejtezőben. A pozitív kivételt az 1998-as vb-selejtező jelentette, amikor Csank János szövetségi kapitány vezetésével második, azaz pótselejtezőt érő pozícióban végzett a válogatott. A „rájátszás” azonban csúfos véget ért, hiszen a jugoszlávok 12-1-es összesítéssel bizonyultak jobbnak.

Ha helyezésben nem is, de pontszám és szerzett gólok tekintetében a 2012-es Eb-selejtező volt a legeredményesebb sorozat a vizsgált időszakban. A lehetséges 30 pont 63 százalékát szerezte meg Egervári Sándor csapata, a mérkőzésenkénti gólátlaga pedig 2,2 volt.

A magyarok vb- és Eb-selejtezős szereplése az 1986-os vb óta (nagybetűvel a részvételt kiharcoló válogatottak):