6.1 C
Budapest
2024. április. 19. péntek
HomeTudástárAutók - motorok - hajók4 furcsa történet a Trabantról, amit nem biztos, hogy hallottál

4 furcsa történet a Trabantról, amit nem biztos, hogy hallottál

A legrafináltabb Trabant-tolvajtól a diplomáciai Trabantig terjed az anekdoták skálája, és akkor a viccekről még nem is beszéltünk.

Mindenkiből kivált valamilyen érzelmet egy Trabant látványa, ami a szocializmus sztárautója volt.

Összeszedtünk néhány érdekes történetet a retró ikonnak számító NDK-szüleményről.

A Trabant

A Trabantot 1955-től 1991-ig gyártották, három milliós példányszámban, holott akkor még kiváltságnak számított egy saját autó.

A kétütemű kis járgány utastere eleinte fából készült, a karosszéria pedig duroplasztból, azaz hőre olvadó műanyagból, ami nem túl szerencsés konstrukció.

Cserébe viszont elég strapabírónak számított. Lássuk, milyen anekdoták és érdekességek fűződnek hozzá!

4 furcsa történet a Trabantról, amit nem biztos, hogy hallottál 1

4 furcsa történet a Trabantról, amit nem biztos, hogy hallottál 2

Az élelmes Trabilopó munkás

Egy szerelőszalag mellett dolgozó német lakatos 1980 és 1988 között nem kevesebb, mint huszonöt darab Trabantot csempészett ki a zwickaui gyárból, ahol dolgozott. Mindezt úgy, hogy régóta ismerte már a munkafolyamatokat, és tudta, hogy mikor hajthat ki – a még be nem regisztrált – 601-es típusú autókkal feltűnés nélkül.

Este lopta el a Trabantokat, mert addigra olyan sok készült el, hogy egy hiányzó darab nem keltett feltűnést. Az új autókra rátett egy már létező rendszámot, majd olyan Trabant-tulajdonosoknak adta el felárral a kocsikat, akik nem szívesen vártak egy évtizedet a cserére. A rafinált munkás az alvázszámot is átütötte, hogy stimmeljen a forgalomban levő autó papírjaival.

Végül lebukott a feltűnően fényűzően élő tolvaj, és kilenc év börtönre, valamint tetemes kártérítésre kötelezték. A bíróságon úgy nyilatkozott, hogy szó szerint értelmezte Erich Honecker szavait, miszerint „a szocialista üzemekből a jelenleginél többet lehet kihozni.”

4 furcsa történet a Trabantról, amit nem biztos, hogy hallottál 3

Létezik diplomáciai Trabant

Budapesten fel-felbukkan egy bájos négyütemű kis járgány, diplomáciai rendszámmal.

A tulajdonos Steven Fisher nagykövethelyettes úr, aki saját kezűleg javította és festette zöldre a Trabit három fiával együtt, a brit versenyautók árnyalatában. Úgy gondolta, hogy egy ilyen autó jobban illik az ország múltjához és a humorához, úgyhogy egy sötétített üveges Mercedes helyett százezer forintért beszerezte ezt, és minden egyes nap ezzel is közlekedik. Kivéve nagy melegben, mert akkor túlmelegszik.

Fisher úr állítása szerint „az EU Magyarországon dolgozó diplomatáinak legalább a fele koptatta már ennek a Trabantnak az ülését. A brit nagykövetségiek közül pedig végképp sokan kipróbálták. Egyszer a nagykövet urat is hazavittem, mert az ő autója éppen szervizben volt.” A zöld Trabit erre a linkre kattintva láthatjátok.

A Trabant-humor

A viccek koronázatlan királya, a legendás Hofi Géza imádott élcelődni a Trabantokon. Különösen a keleti blokk titkos fegyverének szánt Kübelen, amely egy nyitott katonai terepjáró volt. A nagy nevettető szerint „Trabanttal támadni még hagyján, de menekülni…”

Számos vicc született az NDK korában a népautóról, például arról, hogy hogyan duplázhatod meg a Trabant árát („teletankolod”), miért gyűlölik a politikusok („mert kormányváltós”), hányan dolgoznak rajta egy gyárban („ketten: egyik hajtogatja, másik ragasztja”), illetve miért van hátsó ablakfűtése („hogy ne fázzon a kezed, amikor tolod”).

4 furcsa történet a Trabantról, amit nem biztos, hogy hallottál 4

4 furcsa történet a Trabantról, amit nem biztos, hogy hallottál 5

4 furcsa történet a Trabantról, amit nem biztos, hogy hallottál 6

4 furcsa történet a Trabantról, amit nem biztos, hogy hallottál 7

4 furcsa történet a Trabantról, amit nem biztos, hogy hallottál 8

Ez a Trabi az égbe emel

Egy szentesi férfi, Fekete Imre, saját készítésű trike-jába, azaz motoros sárkányrepülőjébe szerelt először Trabant motort.

A kéthengeres motort háromhengeresre építette át, hogy nagyobb erőre kapjon a szerkezet. Ismerőse, Dayka Károly villamosipari technikus és gépész fejlesztette tovább ezt a változatot négyhengeres boxermotorrá. Annak idején, amikor Fekete kísérletezett a Trabant motorjával, még több tízezer forintra büntették a hatóságok ezt a sportágat.

1981 után azonban zöld utat kapott, később pedig széles körben elterjedtté vált a sárkányrepülőzés, ahogyan ez a magyar fejlesztésű, négyhengeres motor is. Úgyhogy egy szavunk sem lehet: a Trabival még repülni is lehet!

Szeretlek Magyarország

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem