7.5 C
Budapest
2024. április. 25. csütörtök
HomeÉletmódGasztronómia, vega10+1 praktikus tanács tapasztalatlan sütisütőknek

10+1 praktikus tanács tapasztalatlan sütisütőknek

Karácsonykor azok is nekiállnak legalább egy-két süteményt elkészíteni, akiket máskor nehéz rávenni erre. A gyakorlatlanságból, tapasztalatlanságból fakadóan bizony követünk el hibákat, de ezeket nagyrészt lehet orvosolni.

  • Sütéskor nagyon fontos az alapanyagok pontos kimérése. Mérőpoharat folyékony anyagokhoz használjunk, a szilárdakhoz mérleg kell, a mérőpohár azokhoz nem elég pontos.

  • Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy a sütőpor szavatossági ideje lejárt-e, könnyen ellenőrizhetjük a minőségét. Vegyük el belőle egy keveset és cseppentsünk rá vizet. Ha elkezd pezsegni, még használható.
  • A térfogatnövelőket – a sütőport és a szódabikarbónát – lehetőség szerint mindig szitáljuk hozzá a liszthez, és alaposan keverjük el benne. Ha nem keveredik el rendesen a liszttel, a megsült tésztában nagyobb lyukakat képezhet a megcsomósodott szódabikarbóna.
  • A szódabikarbóna lúgos anyag, amely bármilyen savas tartalommal (ecettel, citromlével, íróval vagy joghurttal) reakcióba lépve széndioxid-buborékokat hoz létre. A sütőpor viszont szódabikarbónából és valamilyen savas por keverékéből áll, és így erjesztő hatását kétféleképpen fejtheti ki: vagy nedvesség hatására, ha a savas, illetve lúgos összetevői reakcióba lépnek, vagy egyszerűen hő hatására. A sütőpor tehát dupla hatású, következésképp sokkal hatékonyabb.
  • A szódabikarbóna és a sütőpor tárolására is a jól zárható, száraz edény az ideális. Ha zacskókban vesszük, akkor ezeket a zacskókat is minden esetbe nedvességtől, fénytől elzárva, viszonylag hűvös helyen tároljuk.
  • Annak, hogy az élesztő nem fut fel, több oka is lehet. A leggyakoribb hibalehetőségek, ha túl hideg tejben, vagy ellenkezőleg, túl melegben akarjuk felfuttatni az élesztőt. Probléma lehet ezen kívül a szavatosság lejárata is, de problémát okozhat az is, ha túl sokáig hagytuk “futni”, és összeesett.
  • Az élesztő remekül bírja a mélyhűtést, tartsunk egy-két kockát a mélyhűtőben, így bármikor süthetünk kelt tésztát.
  • Ha a tésztánk nem akar összeállni, adjunk hozzá egy kevés tejet vagy tejfölt, az segít.
  • Az aprósüteményt azonnal el kell távolítani a tepsiről, ha kivettük a sütőből. Legcélszerűbb ezeket sütőpapíron sütni, így annak egyik sarkát megfogva, a konyhapultra kihúzva a tartalmával együtt ezt egyszerűen megtehetjük.
  • Egyre jobban terjed mifelénk is az amerikai módi, miszerint a hozzávalókat cup-ban, azaz csésze mértékegységben adják meg. Ne jöjjünk zavarba, ha ilyet látunk, jegyezzük meg, ebben az esetben 1 cup, azaz 1 csésze 2,5 dl.
  • A háztartási sütőkön a hőfok megjelölések a legritkább esetben tükröznek valós adatot. Érdemes beszerezni egy sütőhőmérőt – már 2000 forintért is kaphatunk ilyet, egyszerű fém szerkentyű, felakasztható a sütő rácsára belül -, hogy figyelemmel tudjuk kísérni a valódi sütési hőmérsékleteket.

 

forrás: eletforma.hu

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem