6.9 C
Budapest
2024. április. 25. csütörtök
HomeTudástárTechnika, kommunikáció10 aggasztó, sőt ijesztő tény a Facebookról

10 aggasztó, sőt ijesztő tény a Facebookról

Edward Snowden óta az emberek gyanakvással kezelik az olyan nagy online vállalatokat, mint a Facebook és a Google. Becslések szerint a legnépszerűbb közösségi oldal

naponta 500 terabájtnyi adatot gyűjt a felhasználóiról. Ez körülbelül 510 ezer filmnek megfelelő adat.

A Listverse összegyűjtött 10 aggasztó példát arra, mire használhatják ezeket az adatokat.

1. Arcfelismerés

Ha egy barátod bejelöl egy képen, ezt az információt elraktározzák a Facebook gigantikus adattárában. Az oldal mesterséges intelligenciája ez alapján mintát készít az arcodról.

Minden új fotóval pontosabban és pontosabban képes felismerni. Csak idő kérdése, mikor teszik pénzzé ezt a tudást. Emlékeztek a Különvélemény című filmre, amikor Tom Cruise bemegy egy boltba, és az alapján, amit róla tudnak, megváltozik, milyen ruhát visel a próbababa?

2. A Facebook mindig tudja, hol vagy

Ha a telefonodon ott a Facebook Messenger app, akkor nagy valószínűséggel elfelejtetted megtiltani neki, hogy megossza a tartózkodási helyed. Persze az önmagában nem feltétlenül gáz, ha a Facebook tudja, hol vagy, na de mi van más emberekkel? Mi van, ha például valaki követni akar? Ők is használhatják a Messengert?

A Tekergők térképe egy egyszerű Chrome plugin volt, amelyet egy programozó készített. A név a Harry Potter történetek térképére utal, amelyen mindig látni lehetett, ki hol jár épp Roxfortban.

Ez a plugin képes volt megadni a Messengert használó barátok pontos koordinátáit. A Facebook válaszként kiiktatta a helyzetmegadás funkciót a Messengerben. De ez nem jelenti azt, hogy ők nem gyűjtik be ezt az adatot.

3. A Facebooktól rosszabbul érzed magad

A túlzott közösségimédia-használat rengeteg problémát okozhat. A személyes kapcsolataink háttérbe szorulnak, túl sokat ülünk és csorbul az önértékelésünk a másokkal való összehasonlítás miatt.

A Yale kutatása szerint a lájkolgatás és a kattintgatás rombolja a testi és mentális egészségünket és az elégedettségünket.

4. A Facebook izolál

Donald Trump megválasztása és a Brexit után sokan a Facebookot és a Google-t okolták az álhírek terjesztése miatt. Azonban ugyanilyen súlyos problémát jelent az úgy nevezett „szűrőbuborék-probléma”.

A Facebook elsődleges célja, hogy minél több időt tölts a platformon. Ezt úgy próbálják elérni, hogy olyan tartalmakat mutatnak neked, amikről úgy vélik, tetszeni fognak.

Ezzel csak az a baj, hogyha például baloldali politikai nézeteket vallasz, sosem találkozol a jobboldali politika pozitívumaival, és ugyanez igaz fordított esetben is. Ráadásul a szűrőbuborék miatt az általad támogatott politikai párt sokkal népszerűbbnek tűnhet a valóságos helyzetnél.

5. A Facebook negatívan hat a táplálkozási rendellenességgel küzdő emberekre

Egy 84 egyetemista nőre kiterjedő kutatás arra jutott, hogy a Facebook-használók között gyakoribbak a táplálkozási rendellenességek. Egy másik felmérés pedig megállapította, hogy azok a lányok, akik sokat tallózgatnak különböző Facebook-fotók között, hajlamosabbak rá, hogy elégedetlenek legyenek a testükkel.

Márpedig ha ilyen negatív hatással van azokra, akik nem szenvednek mentális problémáktól, még súlyosabb következményei lehetnek azokra, akik már eleve táplálkozási zavarokkal bajlódnak.

6. A Facebooktól a magányosak még inkább egyedül érzik magukat

A New York Egyetem klinikai pszichiátere, Dr. Sudeepta Varma szerint a Facebookon folyamatosan értesülünk arról, mit csinálnak mások, amitől úgy érezhetjük, kimaradunk valamiből. Ezt a következtetést egy 82 Facebook-felhasználóra kiterjedő kutatásból szűrte le.

7. A Facebook többet tud rólad, mint hinnéd

A Facebook hírfolyamot úgy tervezték meg, hogy minél tovább lekössön. Ezalatt az oldal egy folyamatosan bővülő, egyre bonyolultabb adathalmazt épít a felhasználóiról.

Megjegyzik a vásárlási szokásaidat, a politikai irányultságod, és hogy előreláthatóan készpénzzel vagy bankkártyával fogsz fizetni. Az általad lájkolt tartalmakból még azt is kikövetkeztetik, mekkora az intelligenciád. Ha kíváncsi vagy, milyen adatokat is gyűjt rólad a Facebook, ajánljuk a Data Selfie Chrome plugint.

8. A Facebook politikai cenzúrát gyakorol

Bár a Facebook küldetésének tekinti a nyílt, szabad társadalom építését, ezzel ellenkezően cselekedtek, amikor bizonyos államokban engedtek a politikai cenzúrának.

Például Moszkva kérésére blokkoltak egy oldalt, amely egy oroszországi tüntetést jelentett be.

9. A Facebook szívesen eladja az adataidat

Ha ez még mind nem lenne elég, bárki, bármikor hozzáférhet az adataidhoz. A Mastercard például nemrég megvásárolta a Facebooktól a felhasználók online szokásairól szóló adatokat.

De ne higgyük azt, hogy csak a Mastercardhoz hasonló, pénzes nagyvállalatok tehetik ezt meg! Egy férfi 5 dollárért összesen egymillió Facebook-felhasználó adatait szerezte meg.

10. A Facebook tudja, hogy mikor alszol

A Facebook Messenger app jóvoltából a felhasználók látják, mikor volt valaki utoljára aktív. Egy Soren Louv-Jansen nevű felhasználó jobban a mélyére nézett ennek a ténynek.

A felhasználók azonosítóját időbélyeggel látta el, és így képes volt grafikont rajzolni az ismerősei alvási szokásairól. Egy hacker ennél is tovább ment, és rájött, azt is meg lehet állapítani, adott ismerőse milyen eszközön volt utoljára aktív.

Szeretlek Magyarország

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work